Bulgaristan'dan 8 TL'ye et gelecek

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bulgaristan'dan 8 TL'ye et gelecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başbakan Erdoğan’ın ette vurgunu durduran talimatının ardından alınan ithalat kararının detayları netleşti.

  Başbakan Erdoğan’ın ette yaşanan spekülasyona el koymasının ardından Et ve Balık Kurumu’na ithalat izninin verilmesi stokçuları perişan etti. Cuma günü karkas et fiyatı 16.5 liradan dün itibariyle 15 liraya düştü. Erdoğan’ın talimatından sonra paniğe kapılan ve cumartesiden itibaren kesimhanelerin önüne hayvanlarını yığan besiciler ithalat izninin çıkmasından sonra tam bir hayal kırıklığına uğradı. Mezbahalar fiyat düşecek beklentisiyle kesimi durdurdu. Karkas etin fiyatı yeni kesim olmamasına rağmen dün 14 lirayı gördü. Böylece son bir haftada etin toptan fiyatında 3 liralık düşüş yaşandı.


  ÜRETİCİLERE DESTEK VERİLSİN
  Öte yandan yılda 750 bin ton kırmızı et tüketen Türkiye’nin AB’de 4 Euro, Brezilya’da 2 dolar ve ABD’de 4 dolar civarında olan karkas ette 16 lirayla en pahalı ülke olmasının önüne geçecek olan ithalatın da ayrıntıları netleşmeye başladı. Hükümet üyeleri et ithalatının karkas et fiyatı 4 Euro ve altında olan komşu Avrupa ülkelerinden yapılacağını açıkladı. Besiciler de dün Ankara’da kulise başladı. Et üretici birliklerinin başkanları Tarım Bakanlığı’nda görüşmeler yaptı. Besiciler, karkas et ithalatı yerine canlı hayvan ve teşvik verilmesini talep ettiklerini söyledi.
  Önce Romanya ve Bulgaristan’dan ithalat yapılacak
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün et ithalatı ile ilgili yaptığı açıklamada, kırmızı et alımının Bulgaristan ve Romanya gibi AvrupaAvrupa ve dünya fiyatlarının çok üzerinde kaldığını söyleyen Babacan, 14 yıldır Türkiye’ye et ithali yapılmadığına dikkati çekti. “Türkiye’de canlı hayvan konusunda gümrük kapılarımızı açtık” diyen Babacan, ithalatın Bulgaristan, Romanya gibi seçtikleri 4-5 ülke ile yapılacağını ve canlı hayvan öncelikli olacağını belirterek, kesimlerin hem katma değer hem de buradaki usullere uygun olması isteğiyle Türkiye’de yapılacağını kaydetti. ülkelerinden olacağını söyledi. Et fiyatlarında ocak ayından bu yana ciddi artış yaşandığını, şu an fiyatların


  GEREKİRSE BİTER
  İthalatın ne kadar süreceği ile ilgili soru üzerine Babacan, Et ve Balık Kurumu’nun işe başladığını, son 3-4 ayda oluşan köpüğün alınmasının ve fiyatları “normal, makul seviyeye indirmenin’’ amaçlandığını belirterek “Normal seviyeye indiği zaman da bu kapılar yine kapanır. Fiyatlar düşmezse devamı gelecek, miktar da yükselir” dedi. Babacan, fiyatların maliyetin altına inmemesine de önem vereceklerini, ülkedeki hayvancılık sektörünü zarara uğratmayacaklarını belirtti. (STAR)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulgaristan'dan TL'ye gelecek Forum Tarih
10 bin TL'ye satılan bu villalar kapışılıyor Ekonomi Ve Borsa 14 Nisan 2010
Kontörden TL'ye geçişteki oyun şikayete gidilecek Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 4 Nisan 2010
Kontör'den TL'ye geçişte gizli zam Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 4 Nisan 2010
CNR'da 300 TL'ye swarovski taşlı terlik.. Ayakkabı ve Çanta Dünyası 11 Aralık 2009
5 TL'ye G.Saray Maçı Galatasaray 8 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş