Bulduk Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bulduk Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulduk Köyü Eskipazar- Bulduk Köyü Hakkında - Bulduk Köyü Tanıtımı - Bulduk Köyü Resimleri  Karabük
  Bilgiler
  Nüfus 154 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78400
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Eskipazar

  Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmamakla beraber köyün kuruluşu ile ilgili şu şekilde bir tekerleme vardır: Bulduk Bulduuuk alt tarafı çaylak (dere) üst tarafı yaylak (otlak) bulduuuk bulduuuk. Köyün adının bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır.Köy merkezinde ve yaylasında tarihi yerleşim birimleri ve mezarlıklar bulunmaktadır.bnbnnnnvn
  Kültür

  Kültürel açıdan oldukça zengin ve gelişmiş bir köyümüzdür.Gelenek ve görenekler devam etmekle birlikte ekonomik sıkıntıların etkisiyle ananeler kan kaybetmiştir.Eskiden bayramlarda gençler arasında yaş grupları ile evler gezilmekte iken bu değer şu anda sınırlı yapılmaktadır.
  Coğrafya [değiştir]

  Karabük iline 56 Km., Eskipazar ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Bu da köyün doğal güzelliklerini beraberinde getirmektedir. Köyün alt tarafından bulduk çayı geçmektedir.Bu çay özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde çok azalmaktadır. Bu çayda çeşitli balık türleri yaşamaktayken bu günlerde Bolu Gerede deri işletmelerinin atık maddeleri ile ekolojisi bozulmakta ve balık familyasında ve sayısında hızlı azalma görülmektedir. Köyün komşuları Kuzören, Sobalan köyleri (Eskipazara bağlı) ve Çalca ve Asmaca köyleridir (Bolu Geredeye Bağlı). Köyün bir özelliği de aşağı ve yukarı olmak üzere 2 mahalle olmasıdır. 15 Km. güneydoğusunda az sayıda da insanın kullandığı yaylası vardır. Bu yayla Çankırı Çerkeş ilçesine bağlı Eşöğren Köyü ile sınır komşusudur. Köyün güney ve güneydoğu istikametlerinde kara ve sarıçam ormanlıkları, kuzeyinde de meşelik vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ve kısmen karasal iklim..
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 154
  1997 121

  Köyde sınırlı tarım ve hayvancılık alanları olduğu için genç nüfus özellikle Karabük merkez ve İstanbul olmak üzere diğer bölgelere göç vermiştir.Yaz döneminde dışarıda ikamet edenlerin 2-3 aylığına köye gelmesiyle nüfus kısmen artmaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım sınırlı alanlarda ve arpa,buğday tahılları ile yapılmaktadır.Tarımda eski usül araç gereçler(Tırpan) kullanılmakla birlikte az sayıda traktör mevcuttur.Kırsal alanlarda eskisi gibi ekim yapılmamaktadır. Tarımdan elde edilen ürünler sadece köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.Köyde su sulama sıkıntısı vardır.Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır.Bölgenin engebeli ve dağlık olması nedeniyle karasığır dediğimiz büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Yine birkaç aile tarafından arıcılık yapılmakta olup doğal bal bulmak mümkündür.Küçükbaş hayvancılık da sınırlı sayıda yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali İhsan Sarıkaya
  2004 - Ali İhsan Sarıkaya
  1999 - Ali İhsan Sarıkaya
  1994 - Ali İhsan Sarıkaya
  1989 - Ali İhsan Sarıkaya
  1984 - Ali İhsan Sarıkaya

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitim sistemi ile öğrenciler bağlı olduğu Eskipazar ilçesinde ilköğretim okullarında eğitim görmektedirler. Köyde, içme suyu şebekesi vardır fakat yetersizdir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup iyi değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulduk Köyü Eskipazar Forum Tarih
Bulduk Köyü Merkez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Bulduk Köyü Pazaryeri Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Bulduklu Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 30 Mart 2010
Bulduklu Köyü Merkez Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010
Bulduk Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş