Bulanık Köyü Ardavuç Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bulanık Köyü Ardavuç Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ardanuç Bulanık Köyü - Bulanık Köyü Hakkında - Bulanık Köyü Tanıtımı - Bulanık Köyü Resimleri - Longetğev Köyü
  İlçe: ARDANUÇ

  İl: ARTVİN

  Köy Muhtarı: Özkan KAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 6412186-6412040

  Cep Telefonu: 05364653140

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 547

  İle Uzaklığı: 59 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 1350 m


  Tarihi

  Köyün adı Cumhuriyetten önce Longetğev dir.Köyün kuruluşu Kafkas boylarının gelip köye yerleşmesi ile kurduğu anlaşılmakta Cumhuriyet döneminde Bulanık ismini almıştır,Kuzeyinden (güney-batı) geçen derenin yılın büyük bir zamanında bulanık akmasından dolayı adlandırıldığı söylenir.93 Harbi, (Hicri takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden 93 Harbi olarak adlandırılan ve II. Abdülhamit döneminde gerçekleşen 1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşı.) Savaşından önce Ermenililerle birlikte köyü paylaşmışlar,ekseriyetle Rabatta yaşayan ermeniler ticaretle uğraştıkları ve zanatkar oldukları söylenirdi.Savaş döneminde köyü terk ederek Anadolunun içlerine göç etmişler Sivas Su şehir,Tokat Niksar ve Amasya'ya kadar gelen dedelerimiz Barış anlaşması yapılınca 15-20 yılsonra köylerine tekarar geri dönmüşler, Ahıska ve Gagavuz Türkü oldukları sanılmaktadır. Gürcü ve Ermeni kültüründen etkilenmiş çoğu yöresel isimler Gürcüce,Ermenice, Rusca ve azda olsa Lazca dan etkilenmiştir.Lazcada Arı İğnesi veya İğne deliği olan LORİ veya Napuzar ermenice veya Gürcüce düz tarla demek.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri örf adetlerin yaşatıldığı bir köy olmasına rağmen,aydınlanma sürecini cumhuriyele beraber yaşamıştır.Bu aydınlanmanın dogma ve hurafelerin reddedildiği bir toplum yaratmıştır. Son derece eşitlikçi ve aydınlanmacı bir yapı ile batı kentlerine yakışır, akılcılığı ve bilimi rehber edinmiştir.Bayramlarını Cumhuriyet Türkiyesine yakışır bir şekilde yaşarken, Düğün,derneklerde kadın erkek bir arada ve eşit paylaşımla eğlenmesini bilen bir halktan oluşmaktadır.Sosyal yaşamını önemseyen insanlardır,ayrıca bir okadarda dayanışma ve yardımlaşmayla dışarıya çok fazla ihtiyaç duymadan imece usülü işlerini görmektedirler.Komşuluk ilişkilerine son derec önem veren köy halkı aralarına tüm sorunları diyalog yolu ile çözerken köy içerisinde saygınlığı olan insanlarıda kaanat önderi olarak dikkate alırlar.yemekleri daha çok yörede yetişen sebze,bitki ve gıdalardan temin edilir.Bunlara örnek Bucuko dedikleri sırık fasulyesinin kurutularak yapılan yemeği,Mısır unundan yapılan Papa yemeği ortasına tereyağı dökülerek ayranla yenir. Peynir Kuymağı,Muğlama,Tırta Aşı,Ğarşo,Lenger KebabıYörede yetişen patatesten yapılır nadiren içerisine kuşbaşı et konur fırına sürülerek yapılır,Yaprak Döner,Pancar Aşı Yaylalarda yetişen bir ot çeşidi yazın toplanır kurutulur, kışın sütlü ve bulgurla yapılır Madımak,Kete,bişi,Kaymak Kuymağı Mısır unundan yapılır, Gevrekli Buğday unundan ve mısır unundan yapılır bir tür çörek, Ayrıca unutulmaya başlanmış olan Furuç,Gağahlat (banta),armut ve elmanın kesilerek güneşte kurutulması ile yapılır.Ayrıca köyde Arıcılık,Küçük Baş hayvan yetiştirciliği faaliyelerde vardır. YAZAR Özgür MORKAN


  Coğrafya

  Artvin iline 59 km, Ardanuç ilçesine 17 km uzaklıktadır. Etrafı ormanlarla çevrili olup, karanık meşe ormanları köy sınırları içerisindedir. Yalnız çam dağları ve kaçkar uzantılarıda köy coğrafyasına kadar uzanır.Güney doğusunda bulunan mezra (Lori) ve yaylaları Erzurum Olur,Oltu ve Ardahan la sınırdır.Köy rakımı yaklaşık 1300 rakımda olup yaylalrı 8-10 km uzakta ancak 1500-2500 rakımlar 1 saat gibi kısa bir mesafede çıkılır,Kuzayinden geçen Bulanık deresi yaklaşık 30-35 km sonra Çoruh Nehri ile buluşur.Yayla yolu üzerinde bulunan Balkaya görülmeye değer bir doğa harikasıdır,Bulanık yaylasında bulunan AĞBAYIR yarım ay şeklinde 200-250 metre yüksekliğinde 3000-4000 metre yarı çapında bir tektonik oluşumdur. Köy halkının seyir yeri olarak yıllardan beri görülmeyi beklmektedir.Lori mezrası dünyanın en güzel doğa harikalarından biri olup arıcılık için son derce uygundur,yılın 7-8 ayı yeşilin ve çiçeğin kol gezdiği endemik bir biyki örtüsüne sahiptir. Yazar Özgür MORKAN


  Ekonomi [değiştir]
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. "Buna karşın tarıma dayalı ekonomiden bahsetmek oldukça zordur. Zira son 20-25 yılda 1980 öncesi ekili alanlar bugün tamamen diyebileceğimiz oranda terk edilmiştir. Bunun sebebi çok çeşitlidir. Ancak bu nedenlerin başında göç sebebiyle çalışabilir nüfusun azalması ve devletin ekomomi politikası gelmektedir. Artvin İli genelinde olduğu gibi Bulanık Köyü'nde de zaten çok az olan ekilebilir arazi, ekilmesi durumunda da verim çok düşük olmaktadır. Diğer tarım bölgelerindeki girdiler buralarda pek kullanılmamakla birlikte, maliyet yüksekliği nedeniyle ekilebilir alanlar evlerin önündeki küçük bahçeler dışında terk edilmiştir. Geçmiş yıllarda mısır, buğday, arpa vb. ekilebilir alanlar (tarlalar) şimdilerde tamamen çayır ve mera haline dönüşmüştür. Devletin, Dünya Bankası-İMF kaynaklı köylüye-tarıma "doğrudan destek" adı altında yapılan ödemeleri, tüm Türkiye'de olduğu gibi Bulanık'ta da köylüyü tembelliğe itmiş ve buralarda da tarımı bitirmiştir, diyebiliriz. Köy halkından çalışabilir insan gücü olanlardan bazı haneler hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. İlk baharda mezralara, yazın ise yaylalara çıkılarak hayvancılık yapılmaya çalışılmaktadır. Bu uğraşlar sonucu elde edilen gelirler ise bezen kendi gereksinimlerini karşılamaya yetecek kadar bile olmamaktadır. Köylü tarım ürünü olarak fasülye, patates, soğan ve yağ, peynir, süt vb birkaç kalem gıda maddesinin dışındaki gıda gereksiniminin tamamını dışardan temin etmektedir. Yaz aylarında belki bazıları için birkaç gün orman işçiliği yapan bazı köylüler için artık bu olanak da yok olmaya başlamıştır. Bu insanlar orman köylüsü olmanın olanaklarından da artık yararlanamamaktadırlar.1980 öncesi yıllarda böyle bir ekonomik gelir kısmen vardı. Köyde yaşayan hane halkı nüfus genellikle 70 yaş üstü yaşlılardan oluşmaktadır. Bu insanların ekonomik geçim kaynakları ise kendi bahçe bitkileri dışında çiftiçi bağ-kur emekli maaşlarından oluşmaktadır. Tırnak içi kısım Gökhan Dede'nin ilavesidir.)" Köyde okuma yazma oranı yüksek olması sebebi ile, köyün yaklaşık nüfusunun 4-5 katı Ankara-Gölbaşı, Bursa Merkez, Adapazarı,Kırşehir,Tokat ve İzmir Kemalpaşada hayat mücadelelerine devam etmektedirler.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. 1978 yılında kâğıt üzerinde açılmış olan Sağlık Ocağı, Tuncer GÜMÜS'ün Muhtarlik döneminde 1990 lı yılların ortalarında var olan sağlık evi ve lojmanı Sağlık Ocağı olarak hizmete açılmıştır.Yine 1990'li yillarda Tuncer GÜMÜS döneminde Bulanik Köyü mezrasi (Lori) ve Bulanik Köyü Yaylasina Elektrik hatti çekilerek mezra ve yayla evlerinde elektrik mevcut hale getirilmistir.Fehmi Morkanın Muhtarlık dönemimde Hazık Eren e ait olan Napuzar tarladan köy imece usülü ve köy salma yöntemi ile bedeli ödenerek köy adına tapusu alınmıştır.Ancak yaklaşık 25 yıl geçmesine rağmen devlet tarafından var olan bu arsaya Sağlık Ocağı yapılmamıştır.Bulanık Köyü Bölgesinin en büyük ve gelişmiş köyü olmasına rağmen Bölge Okulu, Sağlık Ocağı vb hizmetler farklı yerlere gidilerek alınmaktadır.Bulanık Köyünde konuşlanmış olan Jandarma Karakoluda 10 para köye bakmaktadır dolayısıyla bölge halkının hizmetine sunulacak devlet hizmetlerine en uygun ve eknomik çözümde merkez köy olması sebebi ile Bulanıktan yapılması daha mantıklı ve akılcı yaklaşımdır. Bulanık köyünün ilçeye uzaklığı 17 km olup bunun ilçeden başlamak üzere yaklaşık 8-10 km asfalt olup (asvalt yok kısmı ancak 2006 yılında yapılmış olup,)devamı toprak yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Bulanık Köyü Merkez ve 2 mahalleden oluşmaktadır Kuzey batısında Kirazlı Mahallesi yaklaşık 55-60 hane Kuzeyinde Yeni Rabat Mahllesidir.Yeni Rabat (Rabat) antik bir kent özelliği ile gün yüzüne çıkmayı bekliyor.Rabatta bulunan kilise tahmini 10.YY da inşa edilmiş döneminde bölgenin manastırı olma özelliği ile dikkat çekiyor.Tarihi bir bölge olarak Kilisesi (Rabat Kilisesi), Kalesi,Şelalleri ve Muhteşem doğası ile Bulanık Köyü ve Rabat görülmesi gereken ender coğrafya.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulanık Köyü Ardavuç Forum Tarih
Bulanık Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Bulanık Köyü Göynük Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Bulanık Köyü Mudurnu Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Bulanık Köyü Üzümlü Erzincan Erzincan Tanıtımı 28 Mart 2010
Kurganlı Köyü Bulanık Muş Muş Tanıtımı 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş