Bulaşık Makinasını Kim Ne Zaman İcat Etti

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bulaşık Makinasını Kim Ne Zaman İcat Etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulaşık makinasını kim icat etti - İlk Bulaşık Makinesini Kim Buldu, Bulaşık Makinası Ne Zaman İcat Edildi  Bir çok kadın bulaşık makinası yapabilmek için değişik fikirler geliştirdi. Ancak ilk patent 1885'te Josephine G. Cochran taraınjdan alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun nedeni buharlı gemiyi icat ettiğini ortaya süren John Fitch'in soyundan geliyor olmasıydı.

  Cochran her zaman daha üstün bir yaşayış tarzı hayal etti. Bu yüzden isminin daha kolay hatırlanacak "Cochrane, Cockran" gibi şekillerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinasını üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti..

  Makinanın çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

  Bir fuarda gazeteciler tarafından makinalarının tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulaşık Makinasını Zaman Forum Tarih
Bulaşık Makinası Kim İcad Etmiştir, Bulaşık Makinasını İlk Bulan Kimdir? Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Bulaşık Makinesinin Hayatımızda ve Çevremizde Yaptığı Değişiklikler Nelerdir Ev Teknolojileri 21 Şubat 2014
Bosch SKS60E18EU Bulaşık Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 1 Aralık 2011
Bosch SMS30E09TR Bulaşık Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş