bugun gunlerden ne?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  bugun gunlerden ne? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazartesi:
  Haftanın ilk günü. Bu durum münasebetiyle çok kişi tarafından sevilmez ve bu gün hiç özlenmez. Ödenmesi gereken faturalar, tatil sonrası işlerin birikmesiyle insanın üzerindeki baskı, sakin bir hafta sonundan karmaşık bir güne başlangıç hiç de cazip değildir. Koşuşturma bir taraftan adapte olamamak diğer taraftan insanı sıkıştırır da sıkıştırır.

  Salı:
  Pazartesiye oranla daha sevimlidir. Bir önceki günden kalan mahmurluk yoktur, yeni bir haftaya çoktan başlanmış ve işgünü olduğu kabul edilmiş, ettirilmiştir. Sakin olmayan ama çok fazla da yoğun olunmayan zaman dilimini kapsar bugün. Rutin işler ve olağan durumlar söz konusudur.

  Çarşamba:
  Hafta ortası kelimesi tam da bugün için kullanılmıştır. Hafta sonuna yaklaşıldığını ifade eder ve insanın içinde belli belirsiz bir kıpırtı histirir. İşler düzene girmiştir. Çalışan insan işlerini yoluna koymuş, evdekilerse yapılması gerekenleri yerine getirmişlerdir. Belli belirsiz, zararsız bir gündür nitekim.

  Perşembe:

  Yavaş yavaş gezmenin düşünüldüğü, hafta sonuna dair planların yapıldığı bir gündür. Çok çabuk geçer. Kimisi için dikkatin dağıldığı kimisi için de olanca gücüyle işlerini bitirmeye çalıştığı yoğun saatleri kapsar Perşembe. Arada kalmış ama insanı mutlu eden bir gündür.

  Cuma:

  Beklenen gün. Sanki bütün hafta cumayı bekler gibi çalışır durur insan. Telaşlı geçer. İşler bitmiş, planları uygulama zamanı gelmiş dahası tatil gününe saatler kalmıştır. O da bir şekilde geçeceğinden bugünü yaşayandan mutlusu yoktur artık…

  Cumartesi:

  Erkenden uyanma ve işleri bitirme derdi ortadan kalkmıştır. Günün sefasını sürenler bir gece öncesi kafalarına göre takılıp ertesi günü dilediğince yaşamaktadırlar. Haftanın günlere dağılımdan en hareketli gündür cumartesi. Bir yere yetişme problemi olmadan, bir işi yetiştirme derdi olmadan geçirilen saatler toplamıdır. Kahvaltının geniş saatlere yayılması bile çok özel saatler olduğunu getirir insanın aklına. Bütün hafta özlenen ne varsa bugüne sıkıştırılarak yaşanır.

  Pazar:
  Cumartesi günlerinde çalışan veya evde oturan kişilerce hala tatil günü sayılmadığından “Pazar” kelimesi tam anlamıyla tatili ifade eder. Depresif bir ruh hali doğurur kişi üzerinde. Hem sıkıştırılmış zaman diliminde tatilin tadı çıkarılmaya çalışılır hem de ertesi sabahın iş günü olmasından kaynaklanan burukluk gözlemlenir. Biriktirilmiş işler bir bir tamamlanıp eksiltilmeye bakılırken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz. Tembelliğin had safhada olduğu da çok rahat bir şekilde söylenebilir. Cumartesiye nazaran çok sakindir. Bunun nedeni; insanların alışveriş ve diğer bilumum dışarı işlerini cumartesiden halledip, Pazar gününe ekstra bir şey çıkarmadan hafta içi özledikleri evlerinde vakit geçirmek istediklerinden kaynaklanmasıdır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş