Bugün Dünya İslam Günü

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bugün Dünya İslam Günü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Peygamber Efendimizin (S.A.V.), bugün Müslümanlara topluca son defa seslenişin yıl dönümü. Bugün geçen yıldan beri

  Adı her zaman gülle özdeşleştirilen Peygamber Efendimizin (S.A.V.), bugün Müslümanlara topluca son defa seslenişin yıl dönümü. Alah Resulü bundan tam (Miladi) 1378 sene önce 23 Şubat 632’te İslam alemine seslenmişti. Yaklaşık 114.000 hacıya hitaben gerçekleştirilen bu konuşmaya Müslümanlarca “Veda Hutbesi” adı verilmekte.

  Arafat’ta, Mina’da ve bir gün sonra yine Mina'da olmak üzere arife günü ile bayramın 1. ve 2. günlerinde parça parça irad edilen “Veda Hutbesi’nde Hz. Muhammed (S.A.V.), İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden (1948) 1316 yıl önce İslam’ın evrensel değerlerini beşeriyete armağan etmiştir.

  BUGÜN “DÜNYA İSLAM GÜNÜ”
  Veda Hutbesi’yle İslam’ın tamamlanması anısına, bu hutbede evrensel değerlerin yad edilmesi ve bu değerlere vurguda bulunması amacıyla 20 Şubat 2009 tarihinden itibaren bugün “Dünya İslam Günü” (World Islam Day) olarak kutlanmaya başlandı.

  Bu konuda ulusal ve uluslar arası bazı kurum ve kuruluşlara da (Örn.Diyanet İşleri Başkanlığı, Birleşmiş Milletler, İslam Konferansı Örgütü) tebliğ de bulunularak bugünün Dünya İslam Günü” olarak benimsenmesi istenmiştir. Bu günle İslam’ı sadece tek bir güne sığdırmak değil, unutulmaya yüz tutan barış, kardeşlik, adalet, hukuk gibi kavramları insanlığa hatırlatarak, İslam’ı tüm günlere yaymak amaçlanıyor..

  www.reutersturk.com
   

Bu Sayfayı Paylaş