Budizm Tarihçesi!

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 11 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Budizm Tarihçesi! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Budizm Tarihçesi!  Siddhartha Gautama'nın Budistler tarafından Nepal'deki Lumbini'de doğduğuna inanılır. Yakın zamanda Hindistan-Nepal sınırındaki Kapilavastu'da doğduğuna dair iddaalar vardır. Yaşamının geleneksel hikayesi şöyledir: Az da olsa bilinen bu bilgiler onun yaşamına ışık tutabilir Siddhartha bir prens olarak doğdu Kral olan babası Suddhodana'yı bilge olduğu varsayılan bir kişi o doğduktan kısa bir süre sonra ziyaret etti Onun hakkında "Bu çocuk ya muhteşem bir kral(chakravartin) olacak veya kutsal adam (Sadhu)" dedi Babası Siddhartha'yı kral yapmak için yaşamı boyunca onu kötü gerçeklerden korumaya kararlıydı Babalasının çabalarına rağmen 29 yaşındayken ilk kez yaşlı bir kişinin ızdırap çektiğini görünce halkının zor durumda olduğu kanısına vardı Bu olaydan sonra sarayın dışındaki kısa yolculuklarda da bir derviş (sofuzahit) hasta bir adam çürümüş bir ceset gibi çeşitli olaylarla karşılaştı Bunlar genellikle Dört Asil Hakikat olarak bilinir..

  Gautama bu olaylarlardan dolayı canı çok sıkıldı. Yaşlılığa hastalığa ve bir zahidin yaşamı boyunca ölüme çare bulmak için araştırma yaptı. Gautama dilenci olmak için bu görkemli hayatı arkasında bırakarak sarayından kaçtı. Bir süre sonra Buddha bunları keşfetmek için riyazet (nefsinin isteklerine karşı gelerek sade hayat yaşama) yaparak ruhsal araştırmaya girdi Bu durumda açlığa dayanma hassas fısıltılar duyma vücudda ağrı hissetmeme gibi olağanüstü ruhanı güçler görüldüğünü hissetti. Bununla beraber bu ruhsal uygulama gerçek anlamda ruhi faydalar getirmedi ve gerçekte insanin kendi kendine nefret uyandıran zararlar verdiği tesbit edildi

  Yarıda kalan bu durumdan sonra dervişlik ve konsantre yerine meditasyon ve Anapanasati (nefes alış verişi kontrol edebilme) Gautama keşfetmiş olduğu bu yöntem ( Budistler Orta Yol olarak adlandırır) kendine aşırı düşkünlük ve kendini aşağı görmenin ortasında bir yol olarak düzenlendi. Köylü bir kızdan gelen biraz süt ve rice pudding aldıktan sonra incir ağacının altına oturdu Şimdi Bodh Gaya'da Bodhi (Aydınlanma İlim) ağacı olarak bilinir Gerçek anlaşılana kadar onun ne söylediği anlaşılamadı Onun beş tayfası yarım kaldığına inanılan araştırması ve gereksiz olduğunu düşünerek bıraktı 49 gün sonra meditasyonu 35 yaşındayken ilmini tamamladı Batıda "Aydınlatıcı" veya "Alim" olarak ta bilinir Bodhi'nin bu başarısından sonra Buda veya Gautama Buddha olarak bilindi ve harcandı ve geri kalan yaşamında kavramlarını öğretti (Doktrin) Bilim adamlarının kayıtlarında MÖ5 yüzyıl yaşadığı belirtiliyor Çeşitli kaynaklarda onun MÖ 563-483 yılları arasında yaşadığı belirtilmektedir, fakat gerçek doğum tarihi tartışmaya açıktır. 80 yaşlarında Kushinagara (Pali Kusinara)(Hindistan)'da öldü..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Budizm Tarihçesi Forum Tarih
Budizm inancında Nirvana kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Hinduizm ve Budizm dinleri daha çok hangi kıtada varlığını sürdürür kısaca Diğer Dinler İnançlar 15 Şubat 2017
Budizm Nedir? Buddha İnancı ve Felsefesi Seviyeli-Ciddi Konular 4 Temmuz 2012
Budizm ve Tarihi Yapısı Hakkında Bilgi Diğer Dinler İnançlar 27 Mart 2011
BUDİZM, BUDDİZM - İslami Sözlük Dini Terimler Sözlüğü 22 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş