Budaklı Köyü Güroymak Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Budaklı Köyü Güroymak Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güroymak Budaklı Köyü Bilgileri - Budaklı Köyü Hakkında - ağacur Köyü - Budaklı Köyü Tanıtımı - Budaklı Köyü Resimleri  Budaklı ,Bitlis Güroymak ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÜROYMAK

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:40km

  İlçeye Uzaklığı:20km

  Rakım:1290 m

  Nüfus:

  2000:485
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adı yörede ağacur olarak bilinmekle beraber budaklı isminin nereden geldiği ve geçmişi hakkında saglıklı bilgi bulunmamaktadır.Ancak bitlis tarihine bakıldıgında bir çok medeniyete ev sahipliği yaptıgı görülmektedir.köy sınırları içerisinde bulununan sıçak ve soguk KAPLIÇALARI sayesinde yurt içinden ve yurt dışından bol miktarda ziyaretci gelmektedir.burada bulunan kaplıcanın şeker,romatizma,bel agrıları,kadın hastalıkları,çilt hastalıkları gibi hastalıklarda alternatif tıp olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek,görenek ve yemekleri geniş yelpazeye sahip olup özellikle bölgede yaşayan kişiler tarafından adeta kültür haline getirilmiştir.köyde yaşayan ailelerin akraba olmalarında dolayı bu degerlerin bozulmamasına önem verilmektedir.özellikle köyde yardımlaşma ve imece usulü buğüne kadar yaşatılan en önemli değer ve kültürdür.

  Coğrafya

  Bitlis iline 35 km, Güroymak ilçesine 10 km uzaklıktadır.ulaşım düz ve asfalt yoldan sağlanmaktadır.yazları sıcak kışları yagışlı ve soguk geçmektedir.dogusunda nemrut dagı batısında çukur dagı kuzeyinde mazı dagı batısında nemrut dagı uzantısı bulunmaktadır köyün 2 km altında başlayan sazlık bölge dolayısı ile hayvancılık için çok önemli bir bölgedir.Özellikle (çamış) Manda yetiştiriçiligi önemli bir yer kapsamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi yoktur fakat kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Budaklı Köyü Güroymak Forum Tarih
Budaklı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Budaklı Köyü Hakkında Bilgi Karaçoban Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Budaklı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Budaklı Köyü Daday Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Budaklı Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş