Bu trajediden tüm insanlık sorumlu

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda NeslisH tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bu trajediden tüm insanlık sorumlu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birleşmiş Milletler, Gazze'de gitgide büyüyen trajedide tüm dünyayı 'suç ortaklığı' olmakla itham etti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'den tek taraflı ateşkes ilan etmesini istedi. Hamas lideri Halid Meşal, İsrail'in ateşkes koşullarını kabul etmediğini açıkladı

  İsrail'in Gazze saldırıları 21'inci gününde de devam ederken, ateşkes konusundaki çabalar yoğunlaştı. BM'nin New York'taki genel merkezinde önceki gece yapılan olağanüstü toplantıda konuşan BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'Escoto Brockmann, BM'nin Gazze'deki sivil halkı koruma konusunda başarısız bir grafik çizdiğini belirterek, İsrail'in 2007 senesinde sınırları kapatmasına BM'nin kayıtsızlığını, 'Ancak daha da büyük bir ihlal vardır ki, o da bizlerin BM olarak 'direkt suç ortağı' olmamızdır' sözleriyle ifade etti. BM olarak yapmaları gereken için ise Brockmann, 'Gazze'de ölenler için yas tutarken acilen ateşkes sağlanması için sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz' dedi.
  TEK TARAFLI ATEŞKES

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun dün Gazze konusunda uzlaşma aramak için hem İsrail'de hem Ramallah'ta temaslarda bulundu. Ki-mun, İsrail'in uzun dönemli bir ateşkes üzerindeki detaylar üzerinde çalışmaya başlamadan önce, Gazze'deki sivillere yardım için acilen tek taraflı ateşkes ilan etmesi çağrısında bulundu. Ki-mun, 'Şimdi İsrail'in tek taraflı ateşkes ilan etme zamanıdır. Ondan sonra sağlam ve sürdürülebilir bir ateşkesi müzakere ederiz' dedi.

  İsrail ile Hamas arasında Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan ateşkes görüşmelerinde sona yaklaşıldığını belirten Ki-mun bunun 'birkaç gün içinde' sonuç verebileceğini belirtti. 'Ancak bu süre zarfında kaybedilecek zaman yok' diyen genel sekreter, 'Bir gün daha beklersek, daha çok insan ölecek, daha çok yıkım olacak. Durum artık devam tahammül edilemez seviyede' dedi. Ki-mun ayrıca, Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi ile Abbas idaresindeki Batı Şeria'nın yeniden birleşmesini istedi. Ancak İsrail, Ki-mun'un çağrısını 'mantıklı bulmadığını' belirterek reddetti.

  ESAD'DAN MEŞAL'E DESTEK

  Gazze krizinin değerlendirmek için Arap Birliği de dün Kahire'de olağanüstü toplandı. Toplantıda konuşan Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal 'silahlı direnişin yenilgiye uğramadığını' savunarak, kendi taleplerinde ısrarlı olduklarını söyledi. Hamas'ın roket saldırılarının durdurmasının önkoşulunun 'İsrail'in Gazze Şeridi'nin geçişlerini yeniden açması' olduğunu vurgulayan Meşal, 'İsrail'in saldırıları sona erene kadar devam edeceklerini' açıkladı. Meşal, Arap Birliği liderlerine 'İsrail ile tüm ilişkilerini kesme ve İsrail'i boykot etme' çağrısı yaptı. Suriye lideri Beşar Esad da toplantıda yaptığı konuşmada, tüm Arap ülkelerinin İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve İsrail'deki büyükelçiliklerini kapatmaları gerektiğini söyledi. Esad 'Arap barış girişimi ölmüştür' dedi. Mısır ve Suudi Arabistan'ın toplantıya katılmaması, 'Arap dünyasındaki bölünmüşlüğün gözler önüne serildiği' şeklinde yorumlandı.
  BİLANÇO: 1.105 ölü 5.100 yaralı
  Gazze Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, saldırıda en az 1.105 Filistinli ölürken, 5 bin 100 Filistinli de yaralandı. Ölenlerin 700 kadarının sivil olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte Gazze Şeridi'ndeki maddi hasar da 1.4 milyar doları buldu. Filistin İstatistik Bürosu'nun hesaplamalarına göre, İsrail'in hava, kara ve denizden sürdürdüğü bombardımanlarda konut olarak kullanılan 20 bin kadar bina hasar gördü ve 4 bin kadar bina tamamen yıkıldı. Yıkılan kamu yapıları arasında 10 okul ve üniversite binası, yollar, köprüler, elektrik hatları ve kanalizasyon boruları bulunuyor.
  kaynakça:akşam
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - trajediden tüm insanlık Forum Tarih
Türkiye Selçuklu DevletininAnadoluda yaşayan farklı inançtan milletlere karşı tutumu kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Tutumlu olmak bir insana neler kazandırır? Seviyeli-Ciddi Konular 10 Nisan 2016
Peygamberimizin haksızlıklara karşı tutumu Peygamber Efendimiz (S.A.V) 23 Ağustos 2014
Bir yürekte kardeştir tüm çocuklar sözü ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 6 Nisan 2014
Dünyada kendi kaynaklarıyla tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen ülke olabilir mi? kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş