Bu sefer direkten döndük

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 8 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bu sefer direkten döndük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim adamları bile bu kadarını beklemiyordu. Tehlike geçtikten sonra pazartesi günü dünyanın bunu da atlattığını açıkladı. Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu NASA, geçen pazartesi günü devasa boyutlarda bir asteroidin (göktaşı) dünyayı “teğet geçtiğini” bildirdi.

  NASA'dan yapılan açıklamada, yüzyıl kadar önce Sibirya'ya düşen ve yaklaşık 512 bin dönümlük bir alanı tahrip eden göktaşı büyüklüğündeki asteroidin dünyanın 78 bin 532 kilometre yakınından geçtiği kaydedildi.

  Açıklamada, “2009 DD45” adı verilen asteroidin yapay uyduların yerküreye uzaklığının 2 katı, ayın uzaklığının ise 5'te 1'i biri kadar mesafeden geçtiği ifade edildi. Kısaca "au" olarak adlandırılan ve astronomide uzunluk ölçüsü olarak kullanılan ölçüye göre daha önce en yakın gök taşı 1.3 au'dan geçmişti. Cumartesi farkedilen bu gök taşı ise 0,00048 au'dan uzaklıktan geçerek bu güne kadar dünyaya en yakın geçen gök taşı oldu.

  Bilim adamları, Avustralya'da bulutların arkasından bile çıplak gözle görülebilecek kadar yakından geçen gök taşının dünyaya çarpması halinde en iyi ihtimalle denizde tsunami, karada ise çok büyük bir hasar meydana gelebileceğini, daha kötümser bir ihtimalle ise dünyanın sonunun gelebileceğini söylediler.

  Söz konusu asteroidin şubat ayı sonunda fark edildiği ve izlenmeye başlandığı, dünya için tehlike oluşturmayacağının bu sırada belirlendiği de açıklamada yer aldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - sefer direkten döndük Forum Tarih
Haçlı seferlerinin dini ve siyasi sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016
Haçlı seferleri nedenleri ve sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 24 Kasım 2016
Haçlı seferlerinin sebepleri kısaca Tarihi Bilgiler 8 Temmuz 2015
Tebük seferinin önemi nedir kısaca Tarihi Bilgiler 7 Temmuz 2015
Zigetvar seferi hakkında kısaca bilgi Tarihi Bilgiler 31 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş