Bu sırtlan Türkiye'de görüntülendi

'Diğer Hayvanlar' forumunda DilzaR tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bu sırtlan Türkiye'de görüntülendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu hayvanın neslinin tükendiği sanılıyordu.

  [​IMG]


  Türkiye'de neslinin tükendiği sanılan çizgili sırtlan, Şanlıurfa Doğa Derneği tarafından görüntülendi.
  Nesli tükenen canlı türlerini keşfetmek için çalışmalarını sürdüren Doğa Derneği, çöl varanından sonra çizgili sırtlanı da doğal yaşam alanında görüntülemeyi başardı.
  Doğa Derneği'nin bölgede üç yıldır süren çalışmaları sonucunda çizgili sırtlanların yuvaları belirlenerek gözlem ve koruma çalışmaları başlatıldı.
  Dernek, sırtlanları ve bölgedeki çobanlar arasındaki çatışmayı engellemek için, koyunların özellikle geceleri barınabileceği tel barınaklar yaptırdı. Koyunlar için barınaklar yapılmasıyla birlikte bölgedeki çobanlar, bunun üzerine ekiplerle birlikte sırtlanları koruma çalışmalarına destek olmaya ve sırtlanları yasadışı avcılıktan korumaya başladı.
  Sırtlanların görüldükleri her yerde vurulup veya zehirlendiğini belirten Doğa Derneği Şanlıurfa Bölge Sorumlusu Turan Çetin, nesli tükenen bu tür canlı hayvanlar için doğal alanların büyük sulama projeleri nedeniyle yok olduğunu söyledi.
  Çetin, "Anadolu'da bozkırlar hızla yok ediliyor. Nesli tükenen bu canlılarımızın yok olmaması için ilk defa görüntülemeyi başardığımız sırtlanlar için koruma çalışmalarını başlattık. Çizgili sırtlanları korumak için muhtarlıklarla, köy imamlarıyla, tek tek köylülerle sohbet ederek, nesli tükenen bu canlın ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. Köy okullarında eğitim çalışmaları yaparak çizgili sırtlan ve diğer tehlikedeki türler hakkında bilgi veriyoruz." dedi.
  ÇİZGİLİ SIRTLANIN HAYAT ŞARTLARI
  Anadolu'nun en nadir canlılarından biri olan çizgili sırtlan, bozkır ikliminin hakim olduğu ıssız kayalık ve derin vadilerde yaşıyor. 110 santimetre uzunluğa ve 40-50 kiloya varan ağırlığa ulaşabilen çizgili sırtlan, Afrika'da, Asya'nın batısında 'Anadolu dahil', Arap Yarımadası ve Hindistan'da yaşıyor. Olduğundan daha büyük görünmek için sırtındaki tek sıra halindeki kıllarını havaya dikebilen çizgili sırtlan, yaşam şekli ile diğer sırtlanlardan ayrılıyor. Genellikle yalnız yaşamayı tercih eden ve leş ile beslenen çizgili sırtlan, çok nadiren de olsa aile fertlerinden oluşan ufak gruplar kurabiliyor.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - sırtlan Türkiye'de görüntülendi Forum Tarih
İbiş Sırtlan Avında Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Ağustos 2015
Sırtlan Zobo masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Ağustos 2015
Sırtlanları köpek gibi gezdiriyorlar yanlarında İlginç Resimler 12 Mart 2010
Çizgili Sırtlan (Hyaena hyaena) Diğer Hayvanlar 18 Ekim 2008
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 25, 26 Türkiye'de Nüfus cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş