Bu Rampada yokus Inilmiyor!!

'Garip olaylar' forumunda DilzaR tarafından 16 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bu Rampada yokus Inilmiyor!! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Bu rampada yokuş inilmiyor

  Bu rampa görenleri şaşkına çeviriyor. Aracınızla üzerine geldiğinizde ve vitesi boşa aldığınızda, araç yokuş yukarı çıkıyor.


  Samsun'un Ladik ilçesindeki Akdağ Yaylası'na giden yolun bir bölümünde yer alan rampa araç sürücülerinin şaşkınlığına neden oluyor. Rampada vitesi boşa alınan araçlar yokuş yukarı hareket ediyor.
  [​IMG]
  AŞAĞI DEĞİL YUKARI

  Yaylaya çıkan yolun yaklaşık 30 metrelik bölümünde görülebilen olayda, vitesi boşa alınan araçlar rampa aşağı yerine yukarı doğru hareket ediyor. İki otomobilin yan yana durması halinde ise hareket gözlenmiyor.

  Eğimli arazide araçların kendiliğinden yukarı istikamete hareket ettiğini tesadüfen fark ettiklerini belirten yöre sakinlerinden Ersin Ertan, bu duruma bir anlam veremediklerini söyledi.

  Akdağ Yaylası'na düzenledikleri bir gezi sırasında ilk kez olayı yaşadıklarını anlatan Ertan, “Yaylaya çıkarken eğimli arazide durmamız gerekti. Araç viteste olmayınca aracın tamamen tersi bir yöne rampa yukarı hareket ettiğini fark ettik. Daha sonra başka otomobilleri de denedik. Hepsinde de aynı şey olduğunu görünce şaşırdık” dedi.

  Olayın ilk önce bir göz yanılması olabileceğini düşündüklerini belirten Ertan, “Ancak çok dikkatli bakıldığında gerçekten de burada bir rampa olduğu gözleniyor” diye konuştu.
  Yine olayı yaşayanlardan Mehmet Aydilek ise, eğimli araziden aşağı inerken vitesi boşa alınan otomobilinin kendiliğinden yukarı istikamete belli bir ivme kazanarak hareket ettiğini gördüğünde çok şaşırdığını söyledi.

  UZMANLAR BU DURUMA NE DİYOR?

  Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesinde görevli uzmanlar ise bu tür olayların genellikle “manyetit” mineralinden kaynaklanabileceğini söyledi.

  Toprak altında bulunan ve doğal demiroksit olarak da bilinen manyetitin doğal mıknatıs özelliği taşıdığını ve belirli bir güçle metal aksamlı cisimleri kendisine çekebildiğini belirten uzmanlar, bu nedenle söz konusu alanda manyetit etkisi olabileceğini bildirdi.

  Uzmanlar, bölgede yapılacak bir jeolojik araştırma ile olayın gerçek nedeninin ortaya çıkarılabileceğini ifade etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rampada yokus Inilmiyor Forum Tarih
Aslı Gökyokuş Kimdir - Aslı Gökyokuş Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 5 Ocak 2012
Karayokuş İlköğretim Okulu Bilgileri Bolvadin Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011
Ortayokuş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Her inişin bir yokuşu vardır atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 23 Aralık 2010
Zor Yokuşu Kitabı - Nezihe Meriç Kitap, Resim ve Dergi 19 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş