Bu pilin ömrü 25 yıl

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bu pilin ömrü 25 yıl konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD'de geliştirilen bu piller değiştirilmeye gerek kalmadan uzun yıllar çalışabiliyor.
  [​IMG]
  İzotopların nükleer ayrışmasından sağladığı enerjiyle çalışan piller, düşük seviyede akım üretebiliyor ve değiştirmeye gerek kalmadan uzun yıllar boyunca çalışabiliyor. 'Betavoltaics' adı verilen pillerin New York merkezli bir şirket olan Ithaca tarafından geliştirilen yeni versiyonu, güvenlik teknolojileri şirketi Lockheed Martin tarafından bir süredir test ediliyor.
  Piller, askeri uçak ve füzelere dışarıdan bir müdahale olması durumunda sistemlerinde saklanan bilgilerin yok edilmesini ya da üsse uyarı sinyali gönderilmesini sağlayan elektrik devrelerinin güç ihtiyacını karşılıyor. Pillerin 25 yıl boyunca dayanması öngörülüyor. Mikroelektronik cihazlar için uzun ömürlü piller geliştiren Widetronix ise kalp pili gibi vücuda yerleştirilebilen medikal cihazlar konusunda tıbbi cihaz üreticileriyle işbirliği yapıyor.
  Widetronix'in pilleri, enerji ihtiyaçlarını yüksek enerji elektronlarının içine trityum denilen hidrojen izotopunun ayrışmasıyla karşılıyor. Güneş enerjisiyle çalışan piller, güneş ışığındaki fotonları yakalamak için silikon gibi yarı iletkenleri kullanırken, betavoltaik piller izotopların nükleer ayrışması sırasında elektronlarda üretilen enerjiyi yakalamak için yarı iletkenleri kullanıyor.
  Uzmanlar bu pillerin çok güçlü olmadıklarını, telefon ya da dizüstünü çalıştırabilecek güce sahip bulunmadıklarını belirtiyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - pilin ömrü yıl Forum Tarih
Pilin Çevreye Verdiği Zarar Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 8 Mayıs 2012
Pilin Uçlarına Verilen İsim Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2012
Pilin Zararları, Pilin Zararları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2012
Pilin İcadı Özet Bilim & Teknoloji 3 Haziran 2011
Pilin İcadı Ve Tarihi Bilim & Teknoloji 29 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş