Bu oyuncaklara dikkat !

'Oyuncaklar ve Tanıtımları' forumunda maviboncuk tarafından 15 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Bu oyuncaklara dikkat ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anneler babalar bu oyuncaklara dikkat!Çin malı bu oyuncaklar her köşe başında satılıyor ve çocuklar bunu jelibon sanıyor...

  Bir santimetreyken suya atılınca 7-8 santimetre olan Çİn tarafından dünyaya ihraç edilen ve 'büyüyen eğlence' olarak bilinen silikonlu oyuncaklar korkutuyor. Ham maddesi silikon ya da sünger olabilen 'büyüyen eğlence' kırtasiyelerde, oyuncakçılarda ve bazı marketlerde paketi 1 ile 2 YTL'den satılıyor. Farklı renklerde çocukların ilgisini çekecek biçimde üretilen, sıcak ya da ılık suya konulduğunda farklı hayvanların şeklini alan kapsüllerin çocuklar tarafından yutulması durumunda ise ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Suya atılmadan önce bir santimetre boyunda olan, suya atıldıktan birkaç dakika sonra ise 7-8 santimetre büyüklüğüne ulaşan 'büyüyen eğlence'nin son kurbanı ilköğretim 1'inci sınıf öğrencisi Batuhan Sürgeç oldu. 'Büyüyen eğlence'yi jelibon sanarak yiyen Batuhan ameliyat edilecek.

  Üzerinde '3 yaş ve altındaki küçük çocuklar için uygun değildir. Yiyecek değildir' gibi ifadeler yer alan oyuncakla ilgili olarak çocuk doktoru Ali Tırtır uyarıyor:

  'Beş yaşın altında yutma fonksiyonu tam gelişmediği için küçük parça içeren abaküs ve benzeri oyuncakların çocuklara verilmesi sakıncalı olabilir. Beş yaşındaki bir çocuğun akciğerine abaküs boncuğu kaçtığı için beyin ölümü gerçekleşmişti. Söz konusu oyuncağın dışkıyla atılamaması durumunda operasyon kaçınılmazdır.'

  5 DAKİKADA ATA DÖNÜŞTÜ

  oyuncak mağazasından 2 YTL'ye alınan 'sihirli kapsülleri su dolu bardağa atınca 5 dakika sonra kapsüller ata, ineğe ve çeşitli figürlere dönüşüyor Bu değişimi hayranlıkla izleyen küçük çocuklar oyuncağı yediğinde ise büyük tehlike oluşuyor.

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler....
   

Bu Sayfayı Paylaş