Bu kadın 1300 yaşında!

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bu kadın 1300 yaşında! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Peru'da kazı yapan arkeologlar İnka Uygarlığı'ndan da önce yaşayan bir kadının mumyasına rastladılar.

  Huaca Puclina kazı bölgesinde uzun zamandır devam eden kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan lahitlerin inka uygarlığı öncesindeki kabilelerin yaşadığı dönemlere ait olduğu belirtildi.

  Arkeologlar yaptıkları kazı sırasında mumyalaşmış insan bedenlerine ulaştılar. Toplam 30 bedene ulaşan arkeologların ortaya çıkardığı son kadın mumyasının bütün şekliyle korunabilmiş olduğu ifade edildi.

  Aynı bölgede daha önce de benzer mezarlar ortaya çıkardıklarını ifade eden Kazı yöneticisi Isabel Flores: 'Daha önce bulduğumuz insan bedenleri çok yıpranmış, delik deşik olmuş cesetlerdi. Hiç bu kadar bozulmamış ve bütün halde kalmış bir bedene rastlamamıştık.' şeklinde bir ifadede bulundu.

  Bir kadın bedenine olduğu çok net biçimde algılanan kalıntının çok hassas bir çalışma sonucu ortaya çıkarıldığını belirten Flores, bulunan mumyayı önce ince kağıtlara sardıktan sonra hassas bir şekilde düz bir tahta zemin üzerine aldıklarını belirtiyor.

  Hafta başında başka iki yetişkin mumyasına daha ulaştıklarını belirten kazının başka bir görevli uzmanı Miguel Angel durumu 'Böyle birşeyle karşılaşacağımı kesinlikle tahmin etmezdim. Bu kadın mumyasıyla ilk göz göze geldiğimde iri gözlerinden bir anda irkildim fakat daha sonra vücudunun alt kısmı da ortaya çıktığında gerçekten mumyanın bir doğa harikası olabileceğini düşünmekten kendimi alamadım' şeklinde yorumluyor.

  Ortaya çıkan mumyaların MÖ 1100 yıllarına dayandığı tahmin ediliyor. Burada İnkaUygarlığı'ndan önce boy gösteren bu kabilenin başkent Lima yakınlarında Peru'nun ilk yol sistemini kurduğu tahmin ediliyor.

  Huaca Pucliana'da uzun süredir yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Flores, küçük çocuk mumyalarının genellikle büyük yetişkin kadın mumyalarının yanıda yer almasını gelişmiş aile bağlarına bağlıyor ve modern Lima kentinin altında belki de buna benzer yüzlerce mezarın olabileceğini söylüyor.
  [​IMG]
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - kadın 1300 yaşında Forum Tarih
Siyah beyaz kadın resimleri yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri 16 Eylül 2017
Kadın resimleri hüzünlü kadın fotoğrafları yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri 16 Eylül 2017
Kentlerde erkek nüfusunun kadın nüfusundan fazla olmasının sebepleri kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Türk kadını hangi haklara sahip oldu kısaca Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017
Kadınlar Sevdiklerinden ne bekler ne İster? Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş