Bu köyde yaşayanlar kanserden ölüyor

'Yurt İçi Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bu köyde yaşayanlar kanserden ölüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muş’un Varto İlçesi'ne bağlı Taşçı Köyü'nde oturanlar kanserle mücadele ediyor. Varto depreminden bugüne kadar 60 kişinin kanserden yaşamını yitirdiği köyde, 10 kişinin de tedavi gördüğü belirtildi. Köylüler, hastalığa içme suyunun neden olduğunu ileri sürdü.

  Varto’da 1968 yılında yaşanan deprem sonrası Taşçı Köyü'nün su şebekesi ile Seki, Sazlıca, Leylek ve Alangöz köylerinin su şebekeleri yenilendi. İddiaya göre su şebekesinin değişmesi ile birlikte bu köylerde yaşayanlar özellikle bağırsak ve mide kanserine yakalanmaya başladı.

  Bölgedeki 5 köyde depremden sonra kanserden yaklaşık 100 kişi yaşamını yitirdi. Kanser vakalarının artması sonrası Taşçı Köyü dışındaki diğer 4 köy, Kaymakamlığa başvurarak su şebekelerini değiştirdi. Su şebekesi değişen köylerde kanser vakalarında düşüş yaşandı. Su kaynağının değiştirilmesi konusunda herhangi bir girişimde bulunmayan Taşçı Köyü'nde ise kanser vakaları yaşanmaya devam ediyor.

  Su şebekelerinin değiştirilmesi için başvuruda bulunacaklarını belirten Muhtar Hasan Baba, “Köyün önceki muhtarı suyun tahlilini yaptırmış. Ancak ‘içilemez’ raporu verildiği halde suyu kullanmaya devam ettik.

  Ben de kardeşimi kansere kurban verdim. Ben de bu hastalığa yakalandım. Şimdi yetkililerden yardım isteyerek bize acilen yeni bir su şebekesi yapmalarını istiyoruz” dedi.


  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - köyde yaşayanlar kanserden Forum Tarih
Köyde Yaşamanın Olumlu ve Olumsuz Tarafları İle İlgili Kompozisyon Örneği Eğitim Bilgileri 6 Ocak 2014
Köyde Yaşamanın Faydaları Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 25 Mayıs 2013
Hakan Vreskala Her Köyde Bir Deli Var 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 9 Şubat 2012
Bocu Köyden Çıktım Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
Köpeksiz Köyde Değnekle Gezilmez Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş