Bu hastalığa dikkat!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bu hastalığa dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu hastalığa dikkat!

  İngiliz Beslenme Bozuklukları Derneği'ne göre sağlıklı beslenme ve ince kalma takıntısı ile aşırı titizlik günümüzde yeni bir hastalık yarattı: 'Orthoreksiya'
  Bu hastalığa dikkat! İNGİLİZ Beslenme Bozuklukları Derneği, 'Orthoreksiya'yı, çağımız insanının gelecekte en çok yakalanacağı yeme bozukluğu hastalığı olarak açıkladı. Psikiyatr Prof. Dr. Arif Verimli de bu rahatsızlığı kısaca, 'kanserojen madde içermeyen, hormonsuz ve katkısız besin tüketme takıntısı taşıyan, aşırı ve abartılı bir sağlık endişesi ile tam bir titizlik obsesyonu olan kişilerin hastalığı' olarak tanımladı. Verimli, zayıf kadın ve atletik erkek arayışının bu hastalığın gelişiminde etkili olduğunu kaydetti.
  VERİMLİ, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu durumdaki kişiler, her yediği yemeği abartılı bir şekilde kontrol eder. Ürünlerin ambalajlarını saatlerce inceler, içinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığına abartılı şekilde kafa yorar. Yiyeceklerin aşırı saf olmasına takıntılı bir titizlik içerisinde önem verir. Bu yüzden pek çok besini çiğ olarak yerler." Verimli, hastalığın kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görüldüğünü söyledi.
   

Bu Sayfayı Paylaş