Bu hastalığa dikkat!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bu hastalığa dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu hastalığa dikkat!

  İngiliz Beslenme Bozuklukları Derneği'ne göre sağlıklı beslenme ve ince kalma takıntısı ile aşırı titizlik günümüzde yeni bir hastalık yarattı: 'Orthoreksiya'
  Bu hastalığa dikkat! İNGİLİZ Beslenme Bozuklukları Derneği, 'Orthoreksiya'yı, çağımız insanının gelecekte en çok yakalanacağı yeme bozukluğu hastalığı olarak açıkladı. Psikiyatr Prof. Dr. Arif Verimli de bu rahatsızlığı kısaca, 'kanserojen madde içermeyen, hormonsuz ve katkısız besin tüketme takıntısı taşıyan, aşırı ve abartılı bir sağlık endişesi ile tam bir titizlik obsesyonu olan kişilerin hastalığı' olarak tanımladı. Verimli, zayıf kadın ve atletik erkek arayışının bu hastalığın gelişiminde etkili olduğunu kaydetti.
  VERİMLİ, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu durumdaki kişiler, her yediği yemeği abartılı bir şekilde kontrol eder. Ürünlerin ambalajlarını saatlerce inceler, içinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığına abartılı şekilde kafa yorar. Yiyeceklerin aşırı saf olmasına takıntılı bir titizlik içerisinde önem verir. Bu yüzden pek çok besini çiğ olarak yerler." Verimli, hastalığın kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görüldüğünü söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hastalığa dikkat Forum Tarih
Anneler bu korkunç hastalığa dikkat! Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakıyor? Genel Sağlık 28 Şubat 2013
Ölümü Gören, Hastalığa Razı Olur Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 19 Ocak 2012
Bcg Aşısı Hangi Hastalığa Karşı Uygulanır Genel Sağlık 12 Ocak 2012
Hastalıklar ve Bitkisel Çözümleri - Hangi Hastalığa Hangi Bitki İyi Geliyor ? Şifalı Bitkiler 30 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş