Bu böcekler tehlikeli

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bu böcekler tehlikeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Bu böcekler tehlikeli


  Havalar ısındıkça piknik alanlarına koşuyoruz. Böcek ısırmaları da arttı. Peki sizi ısıran böceklerin zararlarını biliyor musunuz?

  Baharın gelmesi ve havanın ısınması ile birlikte insanların en çok rağbet ettiği yerler piknik alanları gibi yeşilliklerin bol olduğu mekanlar olmaya başladı.

  Bahar aylarında böceklerin de çok sevdiği bu mekanlardaki çeşitli böcek ısırmaları da dolayısıyla arttı. Sizlerin sağlığınıza zararlı olabilecek bazı türlerin açıklamalarını hazırladık.

  Huzur bulduğunuz yeşillikler içinde yaşayan böcekleri ve bu böceklerin sizi ısırdığındaki etkilerini biliyor musunuz? Bunları öğrenmek belki daha dikkatli olmanız için sizlere yardımcı olabilir.


  Karadul Örümcekler: Zehirlidir!

  [​IMG]

  Odun yığınları ve ağaç kökleri zehirli dişi karadulların saklandığı yerlerdir. Bunlar, uzun bacaklı, parlak siyah renkte ve alt kısımlarında tipik, turuncu, kırmızı ya da sarı renkte “kum saati” şekli olan örümceklerdir. Çoğu yaklaşık 5cm genişliğindedir fakat bazıları daha küçüktür.

  Küçük kırmızı sivri diş izleri karadul örümceği ısırığını gösterir. Dişi karadul alt kısmında parlak renkli bir “kum saati” şekline sahiptir.


  Karadul Örümceği Isırıkları

  [​IMG]

  Karadul örümceği ısırığı kol ve bacaklarda keskin ve sızlamayla birlikte olan bir ağrıya neden olur, fakat bu ağrısız da olabilir. Isırığın olduğu bölgedeki bir ya da iki tane kırmızı sivri diş izine, kızarıklığa, hassasiyete ve şişliğe bakın. Bunları ciddi kas krampları, mide bulantısı, kusma, nöbet ve kan basıncında artma izleyebilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Panzehir ilaçları da mevcuttur. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.

  Kahverengi keşiş örümceğinin vücudunun bacakların bağlandığı üst kısmı bir keman şeklindedir.

  Kahverengi keşiş örümceği ölümcül olabilir.

  Çatıda, tavan arasında ve dolaplarda saklanan bu örümcek türü özellikle [​IMG]Orta Batıda ve orta ülkelerin güneyinde bulunmaktadır. Vücudunun renginden daha koyu bacaklara sahip olan bu örümcekler sarıdan koyu kahverengiye kadar olabilmektedir. Salgıladıkları sıvı aşırı derecede zehirlidir ve ısırıkları çok ciddi yaralara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Ama ısırdığını hissetmeyebilirsiniz.

  Kahverengi keşiş örümceğinin ısırığı aşağıda görüldüğü gibi doku ölümüne neden olabilir.
  Kahverengi Keşiş Örümceği Isırığı
  [​IMG]
  Kahverengi keşiş örümceği ısırdığında, genellikle acı olmaz. Daha sonra deri kızarır, beyaza döner, kırmızı dairesel şekillerde su toplar ve ağrımaya ya da acımaya başlar.

  Bu ısırık ölümcül olabilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - böcekler tehlikeli Forum Tarih
Böcekler nasıl solunum yapar kısaca Diğer Hayvanlar 28 Eylül 2014
Böcekler Hangi Solunum Çeşidini Yaparlar Diğer Hayvanlar 7 Ekim 2013
Ateş Böceklerinin Özellikleri Diğer Hayvanlar 4 Temmuz 2012
Evdeki Böceklerden Kurtulma Yolları - Böceklerden Kurtulma Önerileri Pratik Bilgiler 20 Eylül 2011
Ağustos Böceklerinin Yaşamı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş