Bu ayakkabılar kanser yapıyor

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bu ayakkabılar kanser yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu ayakkabılar kanser yapıyor  Ayakkabı imalatında kullanılan bu madde kansere davetiye çıkartıyor

  Bilim insanları tarafından hazırlanan bir rapor, Çin'de üretilen ayakkabıların sağlık için ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğunu gözler önüne serdi. Malzemesinde PVC bulunan Çin ayakkabıları, kansere neden oluyor...

  25. İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı'nda Türk üreticiler, Güney Doğu Asya menşeli ürünlere belgeli savaş açtı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından hazırlanan raporda, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinden getirilen ayakkabıların sağlığa zararlı olduğu gözler önüne serildi.

  KİMYASAL ANALİZ

  Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü'nün "Güneydoğu Asya Menşeli" ayakkabı örneklerinden yola çıkarak hazırladığı kimyasal analiz raporu fuarda açıklandı. Güneydoğu Asya ülkelerinde üretilmiş çocuk ve spor ayakkabılar hijyen ve konfor açısından incelendi.

  YETERSİZLİK TESPİTİ

  Bu ayakkabılarda, ortopedik uyumsuzluk ve giyim performansı açısından yetersizlikler tespit edildi. Kimyasal analizlerde, ayakkabılarda insan sağlığı açısından risk taşıyan zararlı kimyasal maddeler görüldü.

  MANTAR YAPIYOR

  Sentetik ürünlerde PVC'ye rastlanırken, bu kimyasalın hayati organlardaki tümör oluşumuna neden olduğu sentetik maddeler nedeniyle hava almayan ayaklarda mantar hastalığının oluşumu vurgulandı.
  Son 2 yılda Türkiye'nin 700 milyon dolar tutarında Çin ayakkabısı ithal ettiğinin altı çizilirken Prof. Dr. Özcan Sarı'nın başkanlığında hazırlanan raporda şu ifadeler yer aldı:
  BEKLENTİ SORUNU
  "İncelenen ayakkabıların tamamı sentetik saya, astar ve destek malzemeleriyle taban ve diğer yardımcı maddelerden oluşuyor. Bu sebeple mukavemet ve performans beklentilerini karşılayamayacak düzeyde ve çok kısa dönemden sonra kullanım özelliklerini kaybedeceği anlaşıldı" denildi.

  RAPORDAN ÇARPICI GERÇEKLER

  Ucuza alınan Çin üretimi ayakkabılarda PVC'ye rastlanılması, çok ciddi sağlık risklerini kişiye yüklüyor. Bu kimyasalların çoğunun nihai sonucu akciğer, karaciğer ve böbrek gibi hayati organlarda tümör oluşumu ve kanserdir. Sentetik materyal, ayağı izole ederek hava almasını ve terin naklini engellemekte ve ayakta mantar hastalıklarının gelişmesini beraberinde getirmektedir. İncelenen ayakkabıların giyim hijyeni ve performans yetersizlikleri bakımından kalitesiz ve ayağa zararlı ürünler olduğu belirlenmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ayakkabılar kanser yapıyor Forum Tarih
Ucuz ayakkabılarda kanser riski El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Ocak 2009
2012 Gelinlik Ayakkabıları Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 12 Eylül 2012
Steve Madden Bayan Ayakkabıları Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 12 Ağustos 2012
Puma Çocuk Ayakkabıları Modelleri 2012 Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 1 Ağustos 2012
Arow Ayakkabıları Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş