Bu ülkede başörtülüler oy kullanamıyor!

'Yurt Dışı Haberler' forumunda DilzaR tarafından 29 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bu ülkede başörtülüler oy kullanamıyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başörtüsünü çıkarmayan Müslüman kadınlar seçmen kütüğüne kaydedilmiyor.

  [​IMG]

  Afrika'nın güneyindeki Malawi'de başörtüsünü çıkarmayan Müslüman kadınlar, 19 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler için seçmen kütüğüne adlarını kaydettiremiyor.

  Afrika'nın güneyinde yer alan Malavi; Zambiya, Tanzanya ve Mozambik ile komşu. 12 milyonluk nüfusun yüzde 35'ini Müslümanlar meydana getiriyor.

  Nyasa Times'ın haberine göre, Malawili Müslümanlar, Malavi Seçim Komisyonu (MEC) yetkililerinin başörtülü Müslüman kadınları seçmen kütüklerine adlarını yazmamaya devam etmeleri halinde, seçimleri boykot edecekleri uyarısında bulundular.

  MEC yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Başörtüsü Müslüman toplumda hassas bir örtüdür. Başörtülerini çıkarmaya zorlayarak Müslümanları kızdırıyoruz." dedi.

  İslam Enformasyon Bürosu Ulusal Koordinatörü Şeyh Dinala Chabulika, olayı doğrulayarak, bir çok seçmen merkezinde, başörtüsünü çıkarmayı reddeden kadınların kayıt olamadan geri döndüklerini söyledi.

  Şeyh Dinala Chabulika, "Gelişmeyi üzüntü ve nefretle karşılıyoruz. MEC yetkilileri ile görüşmelerimizde, konuyu açıkladık. Konunun mümkün olan en kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz. Umarım, seçimleri boykot etmemize yol açmazlar. Bizler Malaviliyiz. Sadece inançlarımıza saygı duyulmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş