Bronşitin Nedir - Bronşitin Belirtileri - Bronşit Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bronşitin Nedir - Bronşitin Belirtileri - Bronşit Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bronşitin Tanımı - Bronşitin Belirtileri - Bronşit Çeşitleri - Bronşitin Tedavisi


  Akciğer içindeki havanın dolaştığı boruların iltihaplanması. Bronşite, stafilokok, sterptokok, pnömokok, influenza basili gibi iltihap yapıcı mikroplar sebep olur. Vücut direncini kıran rüzgarlı ve rutubetli yerlerde yaşama, ani üşütme bronşite sebeptir. Bronşite kolayca yakalanmanın bir sebebi de ırsi(kalıtım) olabilir.

  Bronşit, akut ve kronik olmak üzere iki çeşittir:

  Akut Bronşit: Yukarı solunum yollarından sronşcuklara kadar uzanan hava yollarının ani başlayan iltihaplanması demektir. Sebepleri bakteri veya virüs olabilir. Bir soğuk algınlığından sonra görülebilir. Bronşit, dğrudan doğruya çıkabildiği gibi grip, larenjit, kızamık vb. başka hastalıkların da ardından ortaya çıkabilir. Yani bir hastalığın komplikasyonu da olabilir. Bazı kimyasal madde ve zehirli gazların tahrişi ile de bronşitler olabilmektedir. Kuru ve soğuk hava da solunum yollarının direncini düşürdüğü için, aktu bronşite sebep olabilir. Burada bronşiti yapan yine mikroplardır. Ancak sebep, bunlara karşı vücudu zayıf düşüren soğuk ve kuru havadır.

  Bir soğuk algınlığından sonra ortaya çıkan tipik bir bronşitte göğüste sıkışma hissi, akşam üzeri başlayan ateş, hafif baş ağrısı, ürperti, halsizlik, hırıltılı solunum, öksürük bulunur. Öksürük başta kurudur. Ancak iltihabın ilerlemesi ile balgam da çıkmaya başlar. Bazı virüslerin sebep olduğu bronşitlerde yüksek ateşle birlikte bel ağrısı, kırıklık, ishal de bulunabilmektedir.

  Hastayı soğuktan korumak ve oda havasını devamlı nemli tutmak gereklidir. Yatak istirahati gereklidir. C vitamini bakımından zengin meyveler yenir.

  Kronik Bronşit: Uzun süreden bire süregelen öksürük ve fazla miktarda balgam çıkartmakla ortaya çıkar. Bir bronşiti kronik olarak adlandırmak için, öksürük ve balgamın en az iki seneden beri devam etmesi ve her sene en az üç ay sürmüş olması gereklidir. Balgamın genellikle sabahları çıkması gerekmektedir. Genel olarak ateş yoktur.

  Nefes darlığı özellikle geceleri daha sık görülür. Zamanla hastanın nefes darlığı artar. Parmak uçları ve dudaklarda morarma olabilir.

  Sebepleri: Oldukça farklı ve fazladır.En çok rutubetli iklim şartları, tozlar, sigara dumanı, tekrarlayan bakteri ve virs bronşitleri, allerjik reaksiyonlar sayılabilir. Bu sebepler içinde sigara en önemli yeri tutmaktadır. Sigara içenlerin çoğunda, özellikle günde bir paketten fazla içenlerde ileri yaşlarda kronik bronşit başlamaktadır. Sabahları çok olan öksürük, çok kere kuru, bazen de balgamlıdır. Hastaların bir kısmı bu öksürüğe önem vermezler. Bir kısmı da bunun önemini bilmekle beraber sigarayı bırakacak iradeden yoksundur. Bazı kimselerin akciğer savunma mekanizmaları zayıftır ve bunlarda kronik bronşit için uygun bir zemin vardır. Kronik bronşit, kadınlarda erkeklerden daha azdır.

  Tedavisinde en önce yapılacak şey, bronşları tahriş edici ortamdan izole etmektir. Sigarayı mutlaka bırakmalıdır.(Daha Geniş Bir Bilgi İçin Doktorunuza Başvurunuz.)
  alıntıdır
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş