Bronşit hastalarına kış uyarısı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bronşit hastalarına kış uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon (AA)- Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kış aylarında salgınlar yapan soğuk algınlığı, grip gibi viral solunum sistemi enfeksiyonlarının, bronşitli hastalarda normal kişilere göre daha ağır geçtiğini ve astım, KOAH ve bronşektazi hastalarında ataklara neden olabildiğini söyledi.

  Özlü, kış mevsiminin kendini hissettirdiğini, birçok ilde kar, don ve fırtınanın hayatı zorlaştırdığını belirtti. Kış koşullarında ulaşım, barınma, ısınmanın güçleşmesinin yanı sıra mevsime özgü çeşitli hastalıklar ve salgınların başladığını ifade eden Özlü, ''Ama özellikle yaşlılar ve süreğen hastalığı olanların işi daha zor. Bu riskli grupların başında astım, bronşektazi (bronş genişlemesi) ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi müzmin bronş hastalıklarına yakalanmış kişiler geliyor. Çünkü yağışlı, sisli, soğuk havalar, bu hastalarda şikayetleri artırmaktadır'' dedi.

  Özlü, kışın soba ve kaloriferlerin yanmasıyla bacalardan ortama dağılan dumana bağlı hava kirliliğinin, bronşitli hastalarda krizlere neden olabildiğine dikkati çekerek, özellikle hava kirliliğinin yaşandığı dönemlerde bronşit hastalarının hekim ve acil servis başvurularının arttığının bilindiğini söyledi. Prof. Dr. Özlü, soğuk havalarda sıklığı artan nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından ötürü burun tıkanıklığı oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

  ''Bu hastaların, burun yerine ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalmaları ise, hava yollarının ısı ve nemini düşürmekte ve özellikle geceleri tıkanmalar, nefes darlığı ve astım nöbetleri ortaya çıkmaktadır.''

  Özlü, kapalı ortamlarda sigara içilmemesi, odaların sık sık havalandırılması, soba kullanılıyorsa boru ve bacaların temizlenip iyi drenaj sağlanması, gece oda havasının nemlendirilmesi gerektiğini belirterek, grip salgınlarında olabildiğince kalabalıklarla temastan kaçınılması ve kirli havalarda zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmaması gerektiğini vurguladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bronşit hastalarına kış Forum Tarih
Bronşit Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 9 Ocak 2012
Atopik Dermatit Nedir - Alerjik Bronşit Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Temmuz 2011
Bronşit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Genel Sağlık 1 Mart 2011
Bronşitin Nedir - Bronşitin Belirtileri - Bronşit Tedavisi Genel Sağlık 29 Kasım 2010
Çocuklarınızı bronşitten nasıl koruyabilirsiniz Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş