Broşür Nedir - Broşür Nasıl Hazırlanır

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Broşür Nedir - Broşür Nasıl Hazırlanır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tanıtım araçlarının en somut, en canlı ve en özel materyali broşürlerdir. Bir firmanın, bir ürünün veya bir etkinliğin broşürü istenildiği kadar bilgiyi ve etkiyi hedef kitleye ulaştırmak için oldukça önemli bir araçtır.

  Broşür çalışması, en çok başvurulan iletişim ve tanıtım materyalidir. Artık broşürü yapılmamış bir firma, bir ürün, bir hizmet veya bir etkinlik yok denecek kadar azdır.

  Broşürün çok kolay uygulanabilecek bir araç olması çeşitliliği de artırmaktadır. Bugün broşür tasarımlarındaki çeşitlilik; gerek ebatlarında, gerek malzemesinde, gerekse baskı adedinde diğer tanıtım materyallerine göre oldukça fazladır. Bu çeşitlilik broşürün ne için kullanıldığına bağlı olarak belirlenmektedir. Çok alışıldık bazı form, kâğıt ve baskı kullanıldığı gibi bazen broşür bir ürünün şekli ve malzemesi ile de üretilebilmektedir. Örneğin bir kumaş firmasına, kumaşa veya kumaş desenli bir kâğıda basılmış bir broşür yapılabildiği gibi bir gitar festivaline gitar şeklinde kesilmiş çok sayfalı bir broşür de hazırlanabilir. Dağıtım yollarının çeşitliliğine örnek olarak insört tasarımları da gösterilebilir.

  Tüm bu çeşitlilik maliyeti de etkilediğinden yapılacak çalışmanın amaca uygunluğu çok titizlikle düşünülmelidir.

  Bütün olarak değerlendirildiğinde broşür ve katalog tasarımları en başından itibaren şu kriterler düşünülerek hazırlanmalıdır:

  - Ne için yapılacağı,
  - Kimler için yapılacağı,
  - Ne anlatılmak istendiği,
  - Nasıl anlatılmak istendiği,
  - Ne kadar bütçe ayrıldığı,
  - Hedef kitleye nasıl ulaştırılmak istendiği.

  Her türlü ürün tanıtımında hem kısa ürün bilgisi, hem iletişim bilgileri hem de çekici ekler barındırabilen; taşınması, dağıtılması, maliyeti ve cazibesi açısından ilk sıralarda bir reklam aracıdır.
  Broşür çalışması, en çok başvurulan iletişim ve tanıtım materyalidir. Artık broşürü yapılmamış bir firma, bir ürün, bir hizmet veya bir etkinlik yok denecek kadar azdır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Broşür Neye Denir - Broşür Nasıl Hazırlanır ?

  Genellikle bir şeyi tanıtmayı amaçlayan, sayfa sayısı az, küçük kitaplara broşür denir.

  Broşürler
  ,
  kişiler, kurumlar, kuruluşlar veya ürünler hakkında genel bilgi içeren, ilginç ya da önemli özelliklerini ön plana çıkartan, açıklayıcı, bilgilendirici, tanıtıcı nitelikteki basılı materyallerdir.

  Broşürde mutlaka resim, grafik ya da şema, varsa ve gerekliyse detaylı adres bilgileri, kroki, müşteriye yönelik hazırlanmışsa çekici bazı çağrılar, geçerli tarih bilgileri, çarpıcı slogan tarzı yazılar bulunur. Uzun ve kitabi dille yazılan yazılar broşürde tercih edilmez.
  Genelde arkalı önlü 4 sayfa kullanımı ve küçük ebatlar yaygındır. Örneğin A4 kağıdının ikiye katlanmış hali gibi. Kolay taşınmalı, çantaya ya da cebe sığabilmelidir. Kağıt cinsi olarak da az gramajlı parlak kağıtlar tercih edilir.

  Broşürde; büyük veya büyüklü küçüklü ama okunabilir puntolar kullanılmalı ve hatırda kalıcı yazılar yer almalıdır.
  Bir kenti ya da ülkeyi tanıtan broşürler veya kalıcı olup saklanması istenen broşürler ise kalın kağıt ya da ince kartondan yapılır, katlanan ya da kitapcık gibi ama mutlaka çok sayfalı olur.

  Alttaki örnekleri inceleyiniz
  .  [​IMG]

  [​IMG]
   

 3. müzelerle ilgili broşür nasıl yapabilirim?
   

 4. guzel ama bakalım işime yarıyacakmı
   

 5. mmmmmmmmmmmmmm güzelmiş
   

 6. müzelerle ilgili bir broşür lazım bana resim ödevii
   

 7. Fotoğrafçılık hakkında nasıl bir broşür tasarlanabilir? Ben bir fotoğraf makinesinin boyutlarını kullanarak güzel bir şey hazırladım , lakin içeriğine neler yazılır bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim , teşekkürler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Broşür Nedir Broşür Forum Tarih
Broşür - Broşür Nedir - Broşür Hakkında Diğer Mesleki Bilgiler 19 Ekim 2008
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
İlk Yardım Broşürü Ne İşe Yarar Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Haziran 2011
El Yıkama Broşürleri Diğer Resimler 25 Mayıs 2011
Küresel ısınma ile ilgili broşür Diğer Resimler 4 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş