British Shorthair Cinsi Kedi - British Shorthair Cinsi Kedi Hakkında

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  British Shorthair Cinsi Kedi - British Shorthair Cinsi Kedi Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Karakteri: Kompleksiz, sabırlı, sessiz
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Melez kedi renkleri hariç herhangi bir renk veya şekilde olabilir; çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli; bu renklerin beyazla karışımı
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Büyük


  Temel Özellikleri
  Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Dairevi ve güçlü kafa, yuvarlak kemik yapısıyla bütünleşir. Alnı yuvarlak gelip tepesi hafifçe düzleşir. Burun yayvan ve orta büyüklüktedir. çene ve burun kısmı bu ırka özgü bir şekilde sağlam ve iyi gelişmiştir. Bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır.

  Orta boy kulakların uçları yuvarlak, taban kısımları ise geniştir. Birbirinden tamamen ayrık olan kulaklar başın biçimiyle uyumludur.

  Gözler uyanık bakışlarıyla iri ve yuvarlaktır. Beden orta ile büyük olabilir, tıknazdır ve kedinin arka tarafı düz görünümdedir.

  Göğsü geniş ve derindir. Bacaklar güçlü ve orta boydadır. Patileri de yuvarlak ve sıkıdır. Orta uzunlukta olan kuyruk dibine doğru genişleyerek ve uca doğru hafifçe incelerek bedenle uyum sağlar. Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.

  Tüy Bakımı
  Kendisini temizler, bakımını yapar ve kendi kararlarını alarak kendi ayaklarının üzerinde durur. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız, ya da pes edebilirsiniz.

  Kökeni
  British Shorthair 19. yüzyılın sonlarına doğru Harrison Weir adında bir kedi sever tarafından kedi gösterisinde sergilenerek tüm dünyaya tanıtılmıştır. Uzun bir süre boyunca da kedi şov dünyasının en popüler kedisi olan British Shorthair'in yıldızı uzun tüylü İran kedisiyle birlikte 2. Dünya Savaşı sıralarında sönmüştür.

  İngiltere'de bugün bu kediler Amerika'daki kardeşlerinin aksine renklerine göre ayrılırlar ve her renk ayrı bir ırk olarak kabul edilir.


  evcilkediler ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - British Shorthair Cinsi Forum Tarih
British Shorthair Kedisi Kedi ve Köpekler 2 Ocak 2009
İngiltere Müzesi (British Museum) Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 8 Mayıs 2011
Brazilian Shorthair Cinsi Kedi - Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Hakkınd Kedi ve Köpekler 29 Temmuz 2009
Exotic Shorthair (Kedi Türü) Kedi ve Köpekler 1 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş