Bremen Hakkında Bilgi - Almanya

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bremen Hakkında Bilgi - Almanya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bremen Hakkında - Bremen Coğrafyası - Bremen Tarihi  Bremen, Almanya Federal Cumhuriyeti'nde büyük, işlek bir liman ve sanayi kentidir. Kuzey Denizi'nden 77 km içeride, Weser Irmağı kıyısındaki kent Bremen eyâletinin başkentidir. Batı Berlin'den bile küçük olan eyâlet 404 km² lik bir alanı kaplar.
  Bremen ve Kuzey Denizi'nden yalnızca 16 km içeride olan Bremerhaven, ülkenin Hamburg'dan sonraki önde gelen limanlarıdır. Bremerhaven limanı, Bremen'e ulaşmak için Weser Irmağı'ndan geçemeyecek kadar büyük gemiler için 1827'den sonra yapıldı. Her ay bu limana yüzlerce gemi yanaşır ve bu gemilerdeki yükler mavnalarla Bremen'e taşınır. Tersane, atölye ve doklar kilometrelerce yer tutar. Demiryolları kenti Federal Almanya'nın belli başli sanayi kentlerine bağlar.
  Bremen'e ilk olarak 787'de, Şarlman'ın yönetimi sırasında yerleşildi. Kentin Weser Irmağı'nın sağ kıyısındaki bölümü iş merkezidir. Dolambaçlı parke sokaklarda, sivri çatıları ve kafesi pencereleriyle 500 yıllık tuğla evler, yeni antrepler ve işyerleri yan yanadır. Kent Rönesans döneminden kalma belediye binası, 800 yıllık St. Peter Katedrali ve eski Schütting ya da tüccarlar eviyle ünlüdür. Kentin banliyölerinde, örneğin Weser Irmağı'nın sol kıyısındaki yeni kentte, şirin ve güzel evler vardır. Üç şeritli bulvarları ve çiçek tarhlarıyla bu kesim "Avrupa'nın bahçe kenti" olarak anılır. Dış ülkelere sattığı belli başlı ürünler pamuk, yün, pirinç, tütün, kömür, tahil va şaraptır. Bremen Kuzey Avrupa'nın en önemli sanayi kentlerinden biridir.
  Bremen kentinin nüfusu 546.305 (2005), Bremenhaven'inki ise 116.970'dur (2005).

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bremen Hakkında Bilgi Forum Tarih
Bremen Mızıkacıları Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Ekim 2011
Bremen Çalgıcıları Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 10 Kasım 2010
ALmanya-Bremen Manzaraları - Almanya Bremen Resimleri Dünya Ülkeleri - Resimleri 25 Şubat 2010
Bremen Mızıkacıları(sesli) Çocuklara Masallar Fıkralar 28 Ocak 2010
Çocuk Masalları - Bremen Mızıkacıları Çocuklara Masallar Fıkralar 3 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş