Brancusi kimdir - Brancusi Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Brancusi kimdir - Brancusi Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Constantin Brancusi biyografi
  Constantin Brancusi kimdir
  Constantin Brancusi hakkında bilgi
  Constantin Brancusi hayatı

  Brancusi, 1876 da Romanya�da doğdu. 1894`te Krayova-da, Scoala de Meserii Sanat ve Zanaat Okulunda sanat eğitimine başlar. Bu dönemde ahşap yontarak gerçekleştirdiği çalışmaları-yla ün kazanır. 1898 yılında Scoala Nationala Arte Frumoase Uluslararası Güzel Sanatlar Okulun-da eğitimini devam ettirdi Bükreşt 1902`ye kadar burada kalır. 1904 yılında bir heykel siparişi almasına rağmen sanat eğitimi ağır basar ve 1905�te Paris`e giderek Ecole des Beaux-Arts Güzel Sanatlar Akademisinde eğitimine devam eder.

  19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Paris`te sanatsal açıdan nasıl bir ortam vardır? 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Paris, yüzyıl sonlarından itibaren sanatın merkezi konumuna gelmiştir. 1870`ler ve 80`ler Paris`i Empresyonistlerin sanat için verdikleri mücadeleye sahne olur. Başlangıçta sanat çevreleri ve kamuoyu tarafından bir hayli yadırganan Empresyonistlerin, amacı aslında sanatın fonksiyonunu değiştirmektir.

  Doğayı tuvale aynen yansıtmak yerine gözleme, kişisel vizyona, öznelliğe dayanan yapıtlar gerçekleştirmeyi hedeflerler. Paris sanat ortamı, 1890`ların sonlarına doğru Empresyonistlerin sanatını eleştiren farklı görüşteki sanatçılarla sürecine girer. Bu sanatçılar Post-Empresyonistler Empresyonistlerin sanatının yüzeysel olduğunu, sanatın daha derin anlamlar içermesi gerektiğini öne sürerler.

  Post-Empresyonistlerden Paul Gaugin, bir sanat eserinin hayal gücünü tetikleyen nitelikte ve izleyeni gerçek yaşamdan uzaklaştıran özellikte olması gerektiğini dile getirir. 1906 yılında, Brancusi�nin Paris`e gelmesinden iki yıl sonra, Gaugin`in retrospektif sergisi açılır. Bu sergi Brancusi`nin sanat anlayışının şekillenmesinde büyük rol oynar. Bu sergiyle birlikte Brancusi farklı kültürlerin sanatın üzerindeki etkisini de keşfeder. Sanatçıyı en çok etkileyen yapıtlar ise Gaugin�in Tahiti�de gerçekleştirdiği primitif nitelikli ahşap heykellerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Brancusi kimdir Brancusi Forum Tarih
Constantin Brancusi Kimdir - Constantin Brancusi Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2011
Brancusi nedir - Brancusi ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 9 Mayıs 2011
Brancusi eserleri Diğer Resimler 8 Mayıs 2011
Brancusi heykelleri resimleri - Brancusi resimleri Diğer Resimler 19 Şubat 2011
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş