Bozpınar Köyü Kahta Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozpınar Köyü Kahta Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kahta Bozpınar Köyü - Bozpınar Köyü Hakkında - Bozpınar Köyü Tanıtımı - Bozpınar Köyü Resimleri

  Kültür

  qlotek,balcane dev,tırşık,şilki,telhef bozpınar köyümüzün yörsel lezzetleridir. EVLİLİK:genelde görücü usulü ile evlilik yapılır,kız isteme;kadınlar tespit ettikleri kızın ailesini araştırır,uygun bulunursa araya o aileye yakın kişliler vasıtasıyla kız tarafına niyetler bildirilir kız tarafı uygun bir cevap verirse hazırlık yapılır.erkek tarafının ileri gelenleri söz kesmeye giderler.söz kesmeden sonra nişan yapılır;söz ve nişandan sonra kız ve erkeğin görüşmesi normal karşılanır.DÜĞÜN:erkek tarafı düğüne akraba yakınları eş dostlarını toplarlar bu toplama xelat denilenhediyelerle ve mektupla olur.xelatı olanlar düğüne bir gün önceden giderler.düğünden bir iki gün önce çeyiz görmeye gidilir,düğün gecesi kız evinde kına gecesi yapılır,gelin adayının eline kınalar yakılır türkçe-kürtçe maniler söylenir ve tı li li ler çekilir,kına gecesinde erkek tarafında ise mevlüt okunur,ilahiler söylenir ve dualar okunur.düğünde misafirlere yemek verilir.kız getirme ile düğün devam eder gelinin getirilmesinden sonra takı takma olayı başlar.düğünlerde eğlenme şekli davullu zurnalı,daha sofi olan kesimler de teyip ya da arabana ile eğlenirler.gerdek öncesi damada eşşek semeri giydirilip sopa ile vurma,sağdıç tutma gibi işkenceler yapılır ve misafirler dağılır aile gelinle damadı evde başbaşa bırakarak yakın akrabaların evinde yatarlar ve düğün biter.

  Coğrafya

  Adıyaman iline 73 km, Kahta ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 525
  1997 474

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak bu uğraşların günümüzde gelirler çok düşük olduğundan köylüler mevsimlik işçi olarak Giresun'a fındık, Adana'ya pamuk, Malatya'ya ise kayısı işçisi olarak gidiyorlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozpınar Köyü Kahta Forum Tarih
Bozpınar Köyü Hizan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Bozpınar İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş