Bozlu Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozlu Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bozlu Köyü -Bozlu Köyü Beşikdüzü-Bozlu Köyü Hakkında -Bozlu Köyü Resimleri
  İlçe: BEŞİKDÜZÜ -

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 53 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: 750 m

  Bozlu, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adının köyde en az 200 yıldır yaşamını sürdürmekte olan bozoğullarından gelmekte olup ve şu anda yaşamlarını bozlu köyünde sürdürmektedirler.

  Köyün geleneklerinde en göze çarpan özellik baharın gelmesiyle kutlanan mayıs 7 idi.ancak nüfusun azalması ile birlikte pek çok gelenek gibi bu gelenekde ne yazıkki unutulup gitt. Mayıs ayında evdeki çoluk çocukdan hayvanlara kadar her şey dere kenarlarına indirir derede hayvanlar yıkanırdı. durumu iyi olan aileler de Beşikdüzüne inerek kayıklarla deniz açılıp kayığa bindikleri yerden başka bir yerde inerek deniz üzerinde bir tur atarak üzerlerinde nazar varsa gideceğine veya dilekleri varsa olacağına inanırdı. En hoş geleneklerinden biri de yaylalara giderken ineklerin tepeden tırnağa kırmızı püskül ve mavi boncuklarla süslenmesiydi ki bu süsler yayla yolu boyunca hiç çıkarılmaz hayvanlara gösterilen bakım ve özenin bir nişanesi olarak görülürdü.Bozlu Köyünün kaybolan geleneklerinden biride eskiden yapılan çamadan, turmaç gibi dokuma kültürüydü. ancak yaşlılarla birlikte dokumacılık da çamadan da tarihe karışdı.Ayrıca Bozluda külek, kertel,kufa gibi ağaç işçiliğide yapılırdı. Bozlunun çok güzel yemek ve çok doğal ekmek çeşitleri vardır.Garip olabilir fakat temelde bozlunun kendine has hiç bir yemeğinde salça kullanılmaz mesela.Yemeklerinin tamamı kendi üretimleri olan mısır,fasulye, bezelye, lahana patates,pançar ya da yöresel adıyla pözükden yapılır. Un olarak özellikle mısır unu kullanılır.Mısır unundan pilekide,ocakda ve saçda çok değişik ekmekler yapılır.Ayrıca çarşıdan alınan beyaz undan (buğday unundan) da saçda çörek yapılır.Yapılan tüm ekmekler ve çörek mayalı hamurdan yapılır. kara lahanadan sarması hariçinde; çorbası, yığma lahanası ki içinde korkodası ve baklası olur. içine de özellikle iç yağı ya da tereyağ katılır.lahananın diplada denilen kavurması da yapılır.ATarlada üretilen patates ve fasulyeden tava yemekleride tereyağla özel tavalarda mevsimine göre yapılır.Bahar ve yazın girişinde özellikle bezelye tavaları yaz boyuda fasulye ve patatesle yapılan tavalar tüketilir.çorba olarak da ilk ve en kolay akla gelen çorba bence helle de denilen eskiden sabahları tüketilen bir çorbadır.helle en güzel esmer buğday unuyla yapılır.Helle yapılacak kapa alınan su kaynatılır.içerisine tuz ilave edilir.daha sonra kaynayan sudan kaşık kaşık alınarak una ilave edilerek topaklar elde edilir.daha sonra bu topaklar kaynayan suya ilave edilerek pişirilir. isreğe göre üzerine yazın genelde ayran ya da süt ilave edilerek tüketilir.Ama bozlunun ziyafeti mısır unu ve tereyeağı içerisinde eriştilen tuzsuz peynirle yapılan yağlaştır ve denenmesi özellikle önerilir.

  Trabzon iline 53 km, Beşikdüzü ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım-fındık ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ancak öğrenci sayısının azalması ve taşımalı eğitimin yaygınlaşması nedeniyle atıl durumda kalmıştır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol beton olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Bozlu Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Alibozlu Köyü Düziçi Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş