Bozlar Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozlar Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bozlar köyü bilgileri - bozlar köyü tanıtım - bozlar köyü resimleri  Bozlar, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bu köyün halkı sarı keçili aşiretindendir,Aslen Horasan'dan Anadoluya akın eden kabilelerden olup göçe göçe bu havaleye, Yani Bucak ve Antalya arasındaki havaleye gelmişlerdir. Göçebe yaşayan bu kabileler Bucak tan Antalya ya kadar uzanan arazide kışlarlar ilkbahar da Eğridir'in Anamas dağlarına ve Akşehir yaylalarına göçerlerdi.

  Kültür

  Köyün tamamı yörük gelenek ve görenekleri doğrultusunda ve yerleşik yörük köyüdür türk mutfağı olarak zengin yemek zenginliği vardır. YEMEK ÇEŞİTLERİNDEN ÖRNEKLER:1. TOPÇA 2. SAÇ BÖREĞİ 3. KATMER 4.KÖMBE 5.TARHANA ÇORBASI 6.KEŞKEK 7.SÜTLAÇ

  Burdur Akdeniz yöremizin illerinden biridir. Burdurun bir köyü olan Bozlar'da Sarı-keçili aşireti oturmaktadır. En güzel Türkmen oyunlarını da bu Sarıkeçili Türkmenleri oynamaktadır. Çok canlı ve hareketli olan Sarıkeçili Türkmenlerinin oyunlarına Teke Oyunları denmektedir. Hayvancılık ve çobanlıkla geçinen Türkmen yürüklerinin gerek oyunlarında, gerek türkülerinde. Teke, keçi, koyun davar sözleri çok sık geçmektedir. Burdur, Antalya, Isparta illeri eskiden Hamidoğulları beyliğinin bir bölümü olan Teke beyliğini oluşturuyordu. Teke beyliği sınırları içinde yaygın olarak oynandığı için bu oyunların adına Teke Oyunları dendiği sanılıyor. Teke oyunlarına, Sipsi, Kaval, Bağlama ve ritim âleti olarak Darbuka eşlik eder.

  Sipsi yörenin en özgün (orijinal) çalgısıdır. Beş deliklidir ve boyu 20 - 30 santimetredir. Oyunların çoğu türkülüdür. Bu bakımdan çalgı grubuna daima bir türkücü (solist) de katılmaktadır. Oyunlarda önce sipsi ile bir gezinti yapılır. Daha sonra yöreye ait olan bin Gurbet havası okunur. Ondan sonra oyunlara geçilir. Oyunlar halka biçiminde ve oyuncuların birbirlerine tutunmadan oynadıkları bir grup oyunudur. Halka biçiminde sürdürülen bir Zeybek oyunu türüdür. Bazı folklorcularımız bu oyunlara Kırık Zeybek adını vermektedirler. Burdur ilimizde bilinip oynanan oyunların bazıları şunlardır:

  Avşar Beyleri, Serenler, Teke Zortlatması, Karinom, Kezban Yenge, Tek Zeybek, Ötme Guguk Ötme. Al Yazma, Dimi Dimi, Kabardıç. Yayla Yolları, Sarı Zeybek.

  Türkmen Kadın Giyimleri : Başta poşu (poçu), Dastar yada oyalı Yazma, Fes, Alınlık; bedende İşlik veya Göynek, Üç etek, içte göğüsten kesik, Delme, sırmalı kepe Şalvar, Kuşak ve yün dokuma veya peştamaldan Örücek; ayakta işlemeli (erişli) yün çorap ve çarıktan oluşur.

  Erkek Giysileri : Başta Fes ve ucu sağa sarkık Poçu, sırtta Mintan, üzeri kolanlı şal veya yün Kuşak, sırmalı Cepken, ayakta yün Çağşır, yün çorap ve çarıktan meydana gelir.
  Coğrafya

  Burdur merkezine iki kara yolu ile ulaşımı vardır 1.nci yol 43 km olup Antalya yolu üzerinde Kurna köyü sapağından Aziziye üzerinden gidilir. 2.nci yol ise 64 km olup kemer yolu üzerinden akçaören köyü sapağından yaklaşık 20 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yayla yaşantısı sevenler için en ideal yerdir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 153
  2000 134
  1997 151
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa, orman işlerine dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. İkinci yeni su deposu yapılmıştır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Her hane foseptik kullanmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 1km köye giriş sözde asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.EKM Mühendislik Tarafından verilen 160 kVA lık trafo köyün tarımsal sulamasında kullanılmaktadır
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozlar Köyü Merkez Forum Tarih
Bozlar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Bozlar Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Hacıbozlar Köyü Burhaniye Balıkesir Marmara Bölgesi 18 Nisan 2010
Bozlar Köyü Eşme Uşak Uşak Tanıtımı 14 Nisan 2010
Bozlar İlköğretim Okulu Bilgileri Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 7 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş