Bozkır Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozkır Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bozkır köyü bilgileri - bozkır köyü tanıtım - bozkır köyü resimleri  Bozkır, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüz, takriben 1715 yıllarında celali isyanlarında Konya nın Bozkır ilçesinden 7 ailenin (Köselioğlu ve Akışlı sülaleri) şimdiki yerleşim birimine gelmesi ve burayı hayvanlarının kış şartlarından korumak için kış yurdu olarak seçmeleri ve yerleşik düzene geçmesiyle kurulmuştur. Bu özelliği itibariyle ilk önce çevrede "Damcı obaları" diye anılmışlardır. Ayrıca köyümüzün güneyinde yer alan karadizli mahallesi, antalya-burdur yöresi karadizli yörüklerinden olup daha önce bulundukları yer olan yıkıklık mevkiinden 1900 lü yıllarda yerel efelere yataklık suçlamasıyla şimdiki yerleşim birimine zorunlu iskana tabii tutulmuşlardır. Köyümüzün en önemli özelliklerinden birisi bugüne kadar hiçbir adli olayın olmamasıdır. Ayrıca Türkiyenin her tarafında en üst makamlarda devlet memurlarımız vardır. Bugün Turgutludaki her resmi kurumda mutlaka bir Yukarı Bozkırlı mutlaka vardır.(Köyde usta avcılarda yaşamaktadır) şu an köy camiinde bir duvara yerleştirilmiş olan bir kitabe köyün en eski yazılı belgesidir.kitabenin metni şöyledir: DEDİM İÇENLERE MA-İ ŞİFA , UKBADA OLSUN BİZE ŞEFİ GETİRDİM MAHLUK-I ŞURBENDE BULA HAYAT. SAHİBÜL HAYRAT HASAN KETHUDA İÇMEK İÇÜN ÇEŞME 1200 OSMAN 1274

  YANİ: DEDİM " İÇENLERE ŞİFA SUYU, AHİRETTE BİZE ŞEFAATÇİ OLSUN. SUSAMIŞ MAHLUKLAR HAYAT BULSUN. BEN HAYIR SAHİBİ HASAN KETHUDA SU İÇİLMESİ İÇİN ÇEŞME GETİRDİM." HİCRİ 1200 yılı miladi 1785 e tekabul eder. kitabedeki ebcedle yazılan 1200 ile aynıdır.


  Kültür

  Yukarı Bozkır Köylüleri kültürlerini hiçbir zaman unutmamışlardır. Turgutluya bağlı birçok Yörük köyü olmasına rağmen sadece Yukarı Bozkır Köyünde görülen üç çatallı düğün bayrağı vardır. Dışardan gelen misafirlerin ilk dikkatini hemen bu bayrak çeker, Bayrak direğiPerşembe günü akşam üzeri üç çatallı çınar ağacının kesilmesiyle ortaya çıkar. Düğün sahibi tarafından görevlendirilen düğün ağası tarafından Cuma günü Sabah namazına müteakip oğlan evine asılır ve dibine kurban kesilir. Üç çatalın birisine mavi, birisine kırmızı ve birisinede beyaz yazma bağlanır. Bu kırmızı renk türklüğü, mavi renk islamiyeti ve beyaz renk te temizliği(saflığı) gösterir. Bayrağın ucuna da mutlaka soğan, elma ve mevsimlik mevye takılır, soğan nazarı kovmayı, elmada bereketi temsil eder. Ta Ortaasyadan beri oynana gelen Dana, çırakmak gibi oyunlarımız vardır. Bu dana oyunu bugün Dünyanın heryerinde oynanan Golf oyununun aynısıdır. Ne kadar acıdır ki maalesef bugün bu oyunlarımız artık unutulmaya yüz tutmuştur. Batılılar bu oyununu yeni yeni oynamaya başlarken özü bizim olan bu oyunu biz unutuyoruz.
  Coğrafya
  Manisa iline 39 km, Turgutlu ilçesine 9 km uzaklıktadır.rakım 354 m dir içme suyu kaynak ve kuyudur
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 180
  2000 260
  1997 253
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son Yıllarda özellikle Kiraz üretimi en önemli geçim kaynağı olmuştur. Özellikle ihracata yönelik olarak ve tamamen naturel biçimde üretilen çok kalileti Ziraat 900 kirazı, yöresel ismiyle Salihli Napolyonu üretimi yapılmakta ve tamamına yakın kısmı ihraç edilmektedir. Bugün avrupada bile Yukarı Bozkır Kirazı özellikle aranmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozkır Köyü Turgutlu Forum Tarih
Aşağıbozkır Köyü Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Akçapınar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Taşbaşı Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hacıyunuslar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş