Bozköy Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozköy Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bozköy köyü resimleri - bozköy köyü tanıtım - bozköy köyü bilgileri  Bozköy, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı çok eskiden gelmektedır. köydeki insanlar kurtuluş savaşında yunanlılarla savaşmıştır o zamandaki adı geçen sözü dinlenen bir kişi tarafından boz toprakları fazla olduğu için bu köyün ismi bozköy olsun demiş ve o günden bügüne kadar Bozköy olarak kalmıştır. köyün toprakları tarıma elverişlidır. Ege'nin en lezzetli incirinin yetiştiği yerlerin ilk sıralarında yer alır..

  Kültür

  Köy gelenek ve görenek olarak oldukça zengindir.Köy halkı incirle uğraştığından dolayı yaz aylarında nüfusun büyük bir çoğunluğu incir bahçesine göç eder.Yaklaşık 45 gün burada kalırlar.Köyde evlilik iki tane nişan ardından düğün ile gerçekleşir.İlk nişana söz nişanı denir ve yüzük takılır, ikinci olarak da büyük nişan yapılır.Bu nişanda kız evi erkek evine yiyecekler (Börekler,kızarmış tavuk ve en önemlisi kızarmış oğlak) ve buket yapılmış çiçek(Bu çiçek damat ve erkek akrabaları tarafından yakalarına takılır) götürür.Damat evi de gelin evine kuru yemiş götürür.Nişan ile düğün arasına Kurban bayramı girerse damat evi kız evine boğazına altın takılı bir koç ve geline elbise götürür. Köyün keşkek(Keşkek yemeği düğünlerde erkekler tarafından buğday ezilerek elde yapılır, hiçbir zaman makine kullanılmaz) ve zeytinyağlı yemekleri meşhurdur.Bunlar:Sac böreği,Zeytinyağlı tarhana çorbası,İmam bayıldı vb.

  Coğrafya

  Aydın iline 35 km, Germencik ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1058
  1997 1149

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve alt yapı kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozköy Köyü Germencik Forum Tarih
Bozköy Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Bozköy Köyü Karaburun - İzmir İzmir Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Bozköy Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010
Arabacıbozköy Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Bozköy Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş