Bozguç Köyü Çan Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozguç Köyü Çan Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çan Bozguç Köyü - Bozguç Köyü Hakkında - Bozguç Köyü Tanıtımı - Bozguç Köyü Resimleri  Bozguç, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: ÖMER ÖZTÜRK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (286) 425 5024

  Cep Telefonu:
  0 (544) 326 1837


  Tarihi

  Köy, 1877-78 Osmanlı-Rus harbinden sonra Bulgaristan’ın Hazargrat kasabasından gelenler tarafından kurulmuştur. Köyü ilk kuranlar Önce Mallıköy civarında bir yere yerleşmişler fakat daha sonra köyün şimdiki yerinin coğrafi özelliklerini daha güzel bulmaları ile köyün şimdiki yerini seçmişlerdir. Köylüler köyün ilk adının bozgöç olduğunu zamanla değişerek Bozguç halini aldığını söylemiştir. Köy üç tepe üzerine kurulmuş ferah ve yeşillikler içinde çok güzel bir yerde bulunmaktadır.

  Köy 1928 Köylerimizde Çan kazasına bağlı olarak kayıtlıdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi ; Gelenek göreneklerini muhafaza eden Et, Av yemekleri ve Hamurişi yemekleri, Doğal otlar ile yapılan yöresel yemekleri ile tatlıları denemeye değer. Muhtar köy evinde misafirlerini ağarlamaktadır.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 87 km, Çan ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 878
  1997 685

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Kale 'de, Çan 'da çalışanlar, Diğer iller işe Yurt dışında çalışanlar İş sahipleri mevcuttur. Halk Kültürünü muhafa eden, misafirperver, çalışkan ve sıcak kanlı kişilerdir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim Okulunda İnternet Hizmeti mevcuttur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy kahvesi ve Muhtarlık Misafir odası mevcuttur. 15 bilgisayarlı ve 4096 Kbps kapasiteli İnternet Cafe mevcuttur, Yenilenmiş Camii ve Eklentileri mevcuttur.Çok güzel bir camiye sahiptir.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozguç Köyü Çan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş