Bozen Köyü Susurluk Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozen Köyü Susurluk Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bozen köyü bilgileri - bozen köyü tanıtım - bozen köyü resimleri  Bozen, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı daha önce burada bulunan boz bir tilkinin ininin olduğu ve bu bölgeye "Bozin" diye isim verildiği daha sonraları ise köye Bozen adı verildiği rivayet edilmektedir.

  Yerleşim olarak köy, 1993 muhaciri olarak bilinen ve ilk olarak 1883 yıllarında Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinin Razgrad şehrinden Göbel nahiyesine gelen ve burada sivrisinek, sıtma ve bataklıktan kaçan muhacirlerin gelip bugünkü köyün olduğu yere yerleşmesiyle başlamıştır. Daha sonra bunu gören ve göçebe olarak hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörük ve Türkmenler de köyün üst kısmına yerleşmeye başlamışlardır.

  Köyde ilk zamanlar ve yakın geçmişe kadar bir takım anlaşmazlıklar yaşansa da, köy halkı bir bütün olarak yaşantısını devam ettirmektedir. Köy; idari olarak, Cumhuriyetin ilk yıllarında Yıldız köyünün mahallesi olarak yönetilmiş olup daha sonra muhtarlık olarak yönetilmeye başlamıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, Köy muhacir ve yerlilerden oluştuğu için her iki toplumun da kendine özgü gelenek görenek ve yemekleri mevcuttur. Ancak her iki toplumda birbirinden etkilenmiştir. Eskilerde "Muhacir, erik-armut hoşafından; Yörük de ayranından vazgeçmez" diye de bir söz vardır. Geçmişte Yörüklerin geleneksel, yöresel kıyafetleri olup bu kıyafetleri günümüze kadar muhafaza edip bazı özel günlerde giyenler mevcuttur.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 45, Susurluk ilçesine 23 Km. uzaklıktadır. Komşu köyler, güneybatıda Yıldız köyü, kuzeyde Yayalaçayır ve güneyde Gökçeağaç köylerine de 6 Km. mesafededir. Bu köyler ile ulaşım stabilize yol ile sağlanır. Kuzeybatıda Gürece köyü ve hemen onun altında Karaköy bulunmaktadır. Doğuda Kepsut ilçesine bağlı Örenli ve kuzeydoğu da aynı ilçeye bağlı Serçeören köyleri bulunmaktadır. Bu köyler ile direk ulaşım patika veya tarla yolu ile sağlanabilir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün bulunduğu rakım dolayısıyla kışları sert ve rüzgarlı geçer, kar yağışı zaman zaman çok olur. Yağışlar yağmur ve kar şeklinde olur. Köy yolu her kış mevsiminde bir kaç defa ulaşıma kapanır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 497
  1997 530
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arazinin verimsiz ve kumlu toprak olması, sulama yapılamaması aynı zamanda arazilerin bir kısmının ormandan çevirme 2B kapsamında olmasına rağmen çiftçilik ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarım olarak genellikle buğday ve yazlık ürünlerden ayçiçeği ve mısır ekilmektedir. Köyde hayvancılık da önemli yer tutar. Önceleri koyun ve keçinin yerini şimdi büyük baş hayvancılık almıştır. Üretilen sütler günlük olarak süt firmalarınca satın alınmaktadır. Köy halkı çok çalışkandır, kendi işlerini bitirip yevmiye ile Karacabey ovasına günübirlik işlere giderler. Köyün arazileri verimli ve sulu tarıma elverişli olmadığından, köylüler Yıldız, Babaköy ve Gökçeağaç köylerinden arazi satın alma ve kiralama yöntemiyle üretimimlerini arttırma yoluna gitmektedirler.
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozen Köyü Susurluk Forum Tarih
Bozen Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bozen İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 6 Temmuz 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş