Bozdoğan Köyü Serik Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozdoğan Köyü Serik Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Serik Bozdoğan Köyü - Bozdoğan Köyü Hakkında - Bozdoğan Köyü Tanıtımı - Bozdoğan Köyü Resimleri - Tahtaköy Köyü

  Köy Muhtarı: H.ALİ EREN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(242)7391008

  Cep Telefonu:
  0(535)6829193

  Bozdoğan, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Tahtaköydür. Bozdoğan Köyü; Tahtaköy,Bozdoğan Mahallesi ve Kızılçukur Mahallesi birleştirilerek BOZDOĞAN adı altında yeni bir köy olarak, Ramazan oğlu 1931 doğumlu Musa MUTİ tarafından kurulmuştur. Musa MUTİ Tahtaköy'de yaşamış ve askerlik görevini tamamlayarak Antalya şehir merkezine yerleşmiş, burada Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde çalışmış ve emekli olunca da köyünün kalkınması için üç mahalleyi birleştirip, zorlu geçen mücadeleyi 2. denemesinde kazanarak köyü kurmuştur. Tamamen kendisini köylülerine adamış büyük bir zatdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Antalya iline 71 km, Serik ilçesine 71 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 240
  2000 - 312
  1997 - 257

  Nüfus yazın köyün yaylası olan Bağbelen'de artmaktadır. Köy halkından şehirde yaşayan ve emekli olanlarda yaylaya ev yaptırarak yoğunluğu artırmaktadır. Hatta yaz - kış burada yaşayanları bile vardır. Köyün Kurucusu Musa Muti halen burada yaşamakta olup; köyü için her göreve hazırdır. Yazın Bağbelen yaylasından akşam olunca hava limanının ışıkları, uçakların iniş ve kalkışları seyredilmektedir. Yüksekten bakınca ışıklar bir bayanın boynuna taktığı takı gibi görülmekte olup; insanı büyülemektedir. Hiç yıldızları bu kadar büyük ve çok görmedim diyebileceğiniz gözlerinizi gökyüzünden alamıyacağınız bir güzelliktir geceleri. Sadece yaz aylarında su sıkıntısı yaşamaktadır halkı tarım için. Dağlarda öyle güzel ağaçlar var ki; bakmaya doyamazsınız. Her ağaç kendine ayrı anlam yükler. Dağlar içerisinde binbir çeşit şifalı otlar yetiştirir. Çaylar, kekikler v.b.Hani derler ya yaşamak lazım.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi ormancılık. tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün kurulmasıyla birlikte, yol, su, elektrik ve iletişim hızlanmış,köy halkıda kalkınmaya başlamıştır. Artık ekilen sebzeler civar köylere pazarlanmaya başlamış kişinin geliri artmıştır. Son zamanlarda Ziraat de hızla gelişmektedir. Kiraz ağaçlarının ekimi hızlandırılmış olup, hayvancılıkta giderek azalmaktadır. Ayrıca köy halkı ormancılıktan da geçimini sağlamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün kurulması neticesinde gelişme yaşamıştır. Köyün İlköğretim Okulu vardır, fakat şuan kullanılmamaktadır


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozdoğan Köyü Serik Forum Tarih
Bozdoğan Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Koyuncular Şehit Nihat İzbudak İlköğretim Okulu Bozdoğan Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ocak 2011
Bozdoğan Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Güvenir Köyü Bozdoğan Aydın Aydın Tanıtımı 15 Nisan 2010
Güre Köyü Bozdoğan Aydın Aydın Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş