Bozbuğa Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bozbuğa Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Bozbuğa Köyü Merkez - Bozbuğa KöyüHakkında Bilgiler - Bozbuğa Köyü Resimleri

  Çorum

  Bilgiler
  Nüfus 413 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19000
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Merkez

  Bozboğa, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün ismi eski Alaca yolu üzerinde bulunan eski zamandaki boğaların yetiştiği ahırdan gelmiştir. Bu boğaların yerli hayvan olduğu için boz renklileir çoktu. Eskiden tüm köylere yaz mevsiminde saman ve yem karşılığında boğa tahsis edilirdi. Zamanla suni tohumlama yaygınlaştığından dolayı bu boğalar ve ahıl işi bitti.

  Kültür

  Köy dışarıya fazla göç vermediğinden genç nüfus diğer köylere bakarak oldukca fazladır.Bu da köydeki düğünlerin oldukça neşeli ve tam bir düğün havasında geçmesini sağlıyor.Öyleki köy gençlerinden iki üç tane folklör ekibi kurulabilir. Orta yaş ve yeni yetişen gençlerin oldukça zengin bir halay repertuvarları var. Ayrıca sinsinde köy düğünlerinin vazgeçilmez eğlencerindendir.Yemek kültürüde oldukca zengindr yayla çorbası,keşkek,yahni,pilav ve helva tatlısıda düğünlerimizin vaz geçilmez yemekleridir.

  Coğrafya

  Çorum merkezine 16 km uzaklıktadır.Kadıkırı,ahilyas,harzadın,abdalata,bü ğdüz,yenice,çayhatap,sarimbey köylerinide içine alan 800-820m yüksekliğindeki adını verdiği Bozboğa ovasının ortasında kurulmuş bir köydür.Yerleşim şekli oldukça düzgündüdr.Köyümüz eski Alaca yolunun hemen kenarındadır.Kendisini ikiye bölen giriş yolunun iki tarafına düzenli sokaklar halinde kurulmuştur.Köy meydanını o muhteşem görüntüsüyle köy camii süslemektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 413
  1997 425
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde sondaj kuyuları sayesinde her türlü sulu tarım yapılmaktadır. Köyün ova olması da sulu tarım açısından bir avantaj sağlamaktadır. Başlıca ürünler şeker pancarı, soğan, ayçiçeği, domates, biber, fasulye gibi. Ayrıca köyün kavun ve karpuzları oldukca tatlı olur. Köyde az olsa da meyvecilik alanında yeni yeni bir gayret ortaya konmuş durumda.Ayrıca köyümüzde buğday ve arpa çeşitleri ekimide oldukca yaygındır. Hayvancılık alanındada bi hayli mesafe katedilmiş. Artık yerli tabir ettiğimiz ırk tamamen kaybolmuş et ve süt yönünden daha verimli olan cinslere yönelinmiş. Ağırlıklı olarak simental, hoştayn, moltofon cinsleri daha ağırlıklı olarak görülmekte. Az sayıda da camız bulunmaktadır. Köyde yaylım alanı çok sınırlıdır, dolayısıyla bu da ek bir külfet getirmekte üreticilerimize. Haliyle hayvan sayısının çoğalmasına da engel teşkil etmektedir bu durum.Görüldüğü gibi köyümüz ekonomik yönden kendi kendine yetebilir , en az göç veren nadir köylerden biridir.Bizim köyümüzde yeni yapılaşma toki den daha önce başlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Ünal Boztilki
  2004 Ünal Boztilki
  1999 ünal Boztilki
  1994 Bahattin Kara
  1989 Halit Durmuş
  1984 Saılmış Durmuş
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün [[içme suyu )burun köyünden boru vasıtasıyla vasıtasıyla gel miştir vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozbuğa Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş