Bozatalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozatalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Bozatalan Köyü - Bozatalan Köyü Hakkında - Bozatalan Köyü Tanıtımı - Bozatalan Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bir rivayet vardır.Bozat alanda yaşayanlar önceleri merkeze bağlı ÇERÇİ köyüne yerleşmişler.Burada belirli birsüre kaldıktan sonra ırmağın karşısına geçerek KÖMEÇ Köyünü iskan tutmuşlar.KÖMEÇ köyünde yerleşen halk,tarım ve hayvancılık la uğraşmaya başlamışlar.Rivayet odur ki,Köy halkından birinin aygır bir Boz Atı varmış.Bu at bir gün sahibinin elinden kaçarak kaybolur.Sahibi ve köylüler AT ı aramaya başlarlar.KÖMEÇ Köyü nün kuzeyindeki dağlık alanın üzerine çıkarlar.Ne görsünler?Kaçan Boz At, Etrafı ormanlarla çev rili sulak ve yeşil, geniş bir alanda yayılıyor.Tabi Atı tutup köye gelirler.Fakat bu tabiat ha rikası yer halkın çok hoşuna gider.Hayvanlarının daha iyi otlanması ve çiftçiliğe elverşli olması nedeniyle bugünkü köyün kurulduğu yere yerleşirler.Köyün adıda ,Boz Atın alanı olarak söy lenir.Halk dilinde daha kolay söylenmesi sonucunda "BOZATALAN"olarak kalır.
  Kültür

  Köyün Gelenek ve Görekleri: Öncelikle büyüklerine saygı küçüklerine sevgi ön plandadır.Aileler Dede Nine,Anne, Baba ve kardeşlerin bir arada oturduğu guruplardan oluşmaktadır.Akraba bağları kuvvetli bir toplum yapısına sahiptirler.Tokat halkının yaşattığı örf ve ananelerin tıpkısı mev cuttur.Düğünler,bayramlar aynı geleneklere göre yaşanır.Konuşma şiveleri öz TOKAT lisanıdır.Bu bağlamda TOKAT'ın yerli halkıdır.Erken yaşta ve akraba evliliği yaygındır. Yemekleri:Kaymak ve un karışımı yapılan HOŞMİR,Madımak,Çemenli,Yaprak Dolması,Bat,Pehlili Pilav, Katıklı Çorba,Fırın Gömbesi,Çökelikli,Gatmer,Çökelik ve un karışımı yapılan Mıhlama,Paça Tiridi, Erişte,Yufka,Tombul Hamur Çorbası,Yine kesilmiş hamurdan yapılan Uzun Bacaklı çorbası,Ciğer kı- zartması,Helva gbi yemekler yapılmaktadır. köyümüz çok güzel ve özel bir yerdir kendine özel , piknik yerleri balık tutma ve yüzme yerleri bulunmaktadır. Ayrıca köyümüze yeni yapılan okul ve düğün salonumuzla köyümüzün rengine renk katmaya calışıyoruz.Ayrıca köyümüzdeki parke alışmalar yol ve park calışmalarımızda bulunmaktadır.


  Coğrafya

  Tokat merkezine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Tokat'a UlaşımHafta içi hergün düzenli olarak saat:07:00-07:15 arası köyden Tokat merkeze belediye otobüsü vardır.Ayrıca 2 adet de özel minibüs vardır.Onlarda 07:30'da köyden hareket etmektedir.Tokat'tan dönüş ise Belediye otobüsü saat:00'da diğer özel minibüslerde 17:00 'da hareket etmektedir.Tokat'tan hareket yeri Meydan'dır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozatalan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş