Bozarmut Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bozarmut Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Bozarmut Köyü Kangal - Bozarmut Köyü Hakkında Bilgiler - Bozarmut Köyü Resimleri

  Bozarmut köyü eski bir yerleşim yeridir.Bu bulgular tarlalarda herk yapılırken büyük küpler içinde neoletik döneme ait küp mezarlar bulunmuştur.İznik müzesinde segilenen neoletik döneme ait küp mezarlalrla aynı şekli almaktadır. Bozarmut köyü yapılan araştırmalar sonucu Osmanlıdan günümüze 480 yıllık bir tarihi vardır.Geçmişe dönük yerleşik yapısında Ermeniler,Türkler ve Rumlar uzun yıllar bir arada yaşamıştır.Köyde geçmiş döneme ait Surp Sarkis kilisesi vardır. Bugün sadece kilisenin yeri bilinmektedir.1870 doğumlu olan tüm insanlar Türkü ve Ermenisi hem Türkçe hem Ermenice konuşurlardı.


  Bozarmut köyünün en geleneksel düğün yemekleri Etli Bulgur Pilavı , İçli Köfte , Lıllı Köfte ( Yoğurtlu Köfte ) bunun dışında en ekonomik ve en güzel yemeği LOLUKTUR Bahar mevsiminde ise Madımak yemeğinin Mıhlaması , Madımak Aşı , Pastırmalı Madımak, köyün güzel yemekleri arasındadır.Yolunuz Bozarmut Köyü'ne düşerse Telice loluğunu yemenizi tavsiye ederiz , tabiki yanında koyun yoğurdundan yapılmış ayranıda unutmayın...  Bozarmut Köyü Doğusunda Zerk Köyü , Batısında Halbiyen Köyü , Kuzeyinde Mamaş Köyü Güneyinde Yortan köyü vardır.Kangal'a uzaklığı 8 km'dir... 2 tane büyük ve küçük olmak üzere ırmağı vardır.Zengin yer altı su kaynakları mevcuttur. 2006 da bitirilen orta büyüklükte bir sulama barajı vardır  Köyün iklimi karasal iklimdir.Kışları çok soğuk , Yazları gündüz sıcak gece ise soğuktur. köye yapılan sulama barajından sonra iklim birazdaha ılımıştır.


  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 450
  2000 144
  1997 160

  Köyün ekonomik yapısı geçmişte büyük oranda küçük ve büyük baş hayvancılığa dayanmaktadır.1800 lü yıllarda yogun bir küçük ve büyük baş hayvan besiciligi yapılan bozarmutta son 50 yılda büyük bir göç vererek hayvancılık iyice küçülmüş.Meraların büyük kısmı tarıma açılmış ülkemizin her yerinde olduğu gibi hayvancılık çökmüştür. Tarımda ezbere ve susuzluga dayanan yapı bozarmut göletinin yapılması ile çok küçük orandada olsa sulu tarıma geçilmiştir.Bilimsel ve teknik konularda yetersiz olan köylü bilinçsizce kullanılan suyun toprağın başına geleceklerden habersizdir.


  Altyapı bilgiler

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur.cocuklar yatılı bölge okulunda okumaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol alsfalt olup,köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozarmut Köyü Hakkında Forum Tarih
Bozarmut Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Devrekani Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Bozarmut Köyü İhsangazi Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Taşköprü Kastamonu Karadeniz Bölgesi 13 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Kargı Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş