Bozarmut Köyü İhsangazi Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bozarmut Köyü İhsangazi Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İhsangazi Bozarmut Köyü Bilgileri - Bozarmut Köyü Hakkında - Bozarmut Köyü Tanıtımı - Bozarmut Köyü Resimleri


  Bozarmut, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: İHSANGAZİ

  İl: KASTAMONU

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Rivayetlere göre çömez goca adlı kişi köye ilk yerleşenlerdendir.Bu yüzden köy halkına ÇÖMEZGİL denilmektedir.

  Kültür

  Tipik Anadolu kültürü yaşatılmaktadır. Devlete saygılı,dinine düşkün dürüst insanların köyüdür bozarmut. Şu an köy insanları genelde ankara ve istanbul illerinde yaşamaktadırlar. Ankara'da Uluğbey,Siteler ve Yenidoğan semtlerinde bozarmutlulara ulaşabilirisiniz. Köyümüzün mütevazi insanları Ankarada yaşayan , Kadir ÇÖMEN, Recep ÇÖMEN, Serkan ÇÖMEN,Turan ÇÖMEN,Numan GİDEROĞLU,Mustafa GELİR, Osman ŞENGÜL,Mahir ALACA,Niyazi GİDEROĞLU, Ali ŞENGÜL, ' dur.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 62 km, İhsangazi ilçesine 25 km uzaklıktadır.Engebeli bir yapıya sahiptir. Ilgaz dağlarından güneşin doğuşunun izlenilmesi enfestir. Yukarı yayla, Aşık yaylası piknik için ideal yerledir.merkez köyde şu an Mustafa ÇÖMEN ve cami hocası mehmet ÇÖMENLİ yaşamaktadır. yaz aylarında biraz olsun nüfus artmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde yazın dahi soba yakılmaktadır. Ama nefis Ilgaz manzarası hiç bir şeye değişilmez..

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 138
  1997 137

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy nüfusun da sürekli azalma kaydedilmektedir, köy bir çok yerde olduğu gibi sürekli göç vermektedir.köy nufusu genelde yaşlılardan oluşmaktadır.Merkez mahalle olan çömenli mahallesinde ŞABAN ÇÖMEN ve oğlu Mustafa ÇÖMEN tarafından inşaa edilen tarihi oluk mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Kadir Gideroğlu
  1999 Kadir Gideroğlu
  1994 Kadir Gideroğlu
  1989 Hüseyin Gelir

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize ]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy yerleşim yeri olarak yedi ayrı mahelleden oluşmaktadır.bunlar tokuroğlu mah.alaca mah,çömenli mh.haliloğlan mah,şengül mah,yukarı sıvar mah, kanlıca mah, dir

  Dış bağlantılar

  köy ihsangazi ye stabilize yol ,araç ilçesine stabilize yollarla birde sünlük., bedirgeriş köyleri ve boyalı yakendi aralarında stabilize yollarla bağlıdır

  İle Uzaklığı: 62 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 1590 m

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Bozarmut Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozarmut Köyü İhsangazi Forum Tarih
Bozarmut Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Bozarmut Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Devrekani Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Taşköprü Kastamonu Karadeniz Bölgesi 13 Nisan 2010
Bozarmut Köyü Kargı Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş