Boynuzlu Kertenkele (Phrynosoma)

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Boynuzlu Kertenkele (Phrynosoma) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boynuzlu Kertenkele (Phrynosoma)


  «Boynuzlu kertenkele» ler, iguana ailesinin ayrı bir dalını meydana getirirler. Öbür iguanaların hemen tamamıyle ağaçların ve çalıların üzerinde yaşamalarına rağmen, bu tür yalnız yerde bulunur, bu arada rengi çevreye uyduğundan görülmesi son derece zorlaşır.
  «Boynuzlu kara kurbağası» (Phrynosoma cornutum) adı daha iyi bilinen bu ilginç hayvanın bütün vücudu, tıpkı bir iğne yastığına saplı iğneler gibi dağılmış dikenlerle kaplıdır. En çok 15 santim uzunluğunda olabilir ve bunun sadece üçte biri kuyruktur. Boynuzlu kara kurbağası, yer değiştireceği vakit, önce amfibyumları hatıra getiren küçük sıçrayışlarla harekete geçer. Ancak bundan sonra böceklerin arkasından tam hızla koşmaya başlar. Avlarını yakalamak için dilinden kara kurbağası tarzında yararlanır. Akşam gelince, ya da gözetlendiğini hissedince kuma gömülür.

  Dikenler ve olağanüstü büyümüş pullar, hayvanın vücudunun hatlarını karartarak görülmesini güçleştirdikten başka, savunma silâhı olarak da vazife görürler. Yılanların çoğu boynuzlu kara kurbağalarına sataşmaktan çekinirler. Bir boynuzlu kara kurbağası, arada bir yılan tarafından yenilecek olsa dahi intikam almanın yolunu bulur. Yutulurken başını iki yana çevirmek suretiyle, yılanın boynunu deler. Boynundan bu kertenkele türünün dikenleri fışkıran ölü yılanlar görülmüştür. «Boynuzlu kara kurbağası» bu vakalarda hayatını kurtaramamış, fakat yılanı da ölüme sürüklemiştir.
  Boynuzlu kara kurbağası'nın bir başka savunma usulü düşmanının üzerine «kanlı gözyaşları» fırlatmasıdır. Tabiat bilginleri, önce masal sanılan bu özelliği gözleriyle görmüşlerdir. Fakat gözlerinden kan püskürmesi için, hayvanın ya çok heyecanlı, ya da öfkeli olması lâzımdır. O zaman artan kan basıncının, göz kapaklarının iç zarmdaki kılcal damarları patlattığı sanılmaktadır.
  Boynuzlu kara kurbağası, Meksika ile Birleşik Amerika'nın Kolorado eyaleti çöllerinde yaşar. Rengini çevreye uydurur. Kumun üzerinde sarı renktedir, çam ormanlarında sırtında likenleri taklit eden lekeler belirir, bazalt kayalarının üzerinde siyah olur, Kolorado'daki Büyük Kanyon kıyılarında yer beyaz kiremit rengi çakıllarla örtülü olduğundan, boynuzlu kara kurbağası'mn vücudundaki lekeler de aynı rengi alır.

  Meksika'nın yüksek yaylalarında rastlanan bir türü 3 000 metre yükseklere kadar çıkar ve en şiddetli gece soğuklarına karşı koyar. Alçak alanlarda yaşayan boynuzlu kara kurbağaları, normal şekilde yumurta yumurtlarlar, fakat bu yüksekteki tür, yumurtaları, yavrular dünya yüzüne çıkmaya hazır oluncaya kadar geçen sürece vücudunda alıkor.
  Boynuzlu kara kurbağası, nerede yaşarsa yaşasın, karnını başlıca karıncalarla doyurur. Arada kınkanatlıları ve başka küçük böcekleri de yer.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boynuzlu Kertenkele (Phrynosoma) Forum Tarih
Boynuzlu Engerek Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 2 Ağustos 2010
Cüce, Boynuzlu Vatoz Üreme (Ancistrus dolichopterus) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Boynuzlu Oyuncak Yapımı Hobiler Ve Videolar 16 Şubat 2009
Keçiboynuzlu ve Bademli Hafif Muffin Pasta ve Hamur İşleri 28 Kasım 2008
Kutupta Pusu (Deniz Gerdanları=Boynuzlu Balinalar) - Balinalar Katlediliyor Akvaryum - Balık Dünyası 26 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş