Boynuzlu Engerek Özellikleri ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Boynuzlu Engerek Özellikleri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boynuzlu Engerek Hakkında - Boynuzlu Engerek Özellikleri - Boynuzlu Engerek Yılanı - Türkiye'deki Yılanlar - Yılanlar Hakkında  Boynuzlu engerek (Vipera ammodytes), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renkli engerek türü.

  [​IMG]

  Özellikleri

  Boynuzlu engerek yılanının baş tarafında küçük yapıda boynuza benzer bir yapıları vardır ve bu nedenle bu ismi almışlardır. Küçük hayvan grubu ile beslenirler hatta diğer yılan türlerini bile yerler. Yaz ortalarında 10 - 14 kadar yavru doğururlar boyları takriben 1m kadar olur. Tehlikede olduklarını hissetiklerinde saldırırlar"Boynuzlu" denmesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve küçük benekli olur. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim'den Mart-Nisan'a kadar kış uykusuna yatarlar. , Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

  Üst çenelerinin ön tarafında, içi enjektör iğnesi gibi delik ve büyük zehir dişleribulunur. Zehirleri insan için tehlikeli olabilir. Ancak üzerine basılmadıkça veya rahatsız edilmedikçe insanı ısırmazlar. Eğer sıkıştırılırlarsa başlarını havaya kaldırarak tıslarlar ve kendilerini çok tehlikede hissederlerse saldırabilirler. Yunanca'da ammos kum, dytes gömülen anlamında. Bu hayvanın tür adına "ammodytes" denmesinin nedeni

  Yaşam alanları

  Türkiye'de kumlu yerlerden daha çok küçük boylu bitkilerin altlarında, orman açıklıklarında, çalılık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Avlanma ve beslenme

  Yüksek ve serin yerlerde gündüz, sıcak bölgelerde gece avlanır. Bilassa ay işığında çok sayıda ortaya çıkarlar. Besinlerini küçük kemiriciler, kuşlar, yılan ve kertenkeler teşkil eder. Kücük memeli türlerini önce ısırarak zehirlerler, sonra ölmesini bekler ve ondan sonra yutar. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar.

  Üreme

  İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar.

  Türkiye'de yayılışı

  Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler. Türkiye'de üç ayri altürünün yaşadığı bilinmektedir.

  * V. a. transcaucasiana
  * V. a. meridionalis
  * V. a. montandoni
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boynuzlu Engerek Özellikleri Forum Tarih
Boynuzlu Kertenkele (Phrynosoma) Diğer Hayvanlar 2 Kasım 2009
Cüce, Boynuzlu Vatoz Üreme (Ancistrus dolichopterus) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Boynuzlu Oyuncak Yapımı Hobiler Ve Videolar 16 Şubat 2009
Keçiboynuzlu ve Bademli Hafif Muffin Pasta ve Hamur İşleri 28 Kasım 2008
Kutupta Pusu (Deniz Gerdanları=Boynuzlu Balinalar) - Balinalar Katlediliyor Akvaryum - Balık Dünyası 26 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş