Boyama Kitabı Zarar Veriyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boyama Kitabı Zarar Veriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çocuk psikolojisi - çocuk kas gelişimi - çocuk boyama kitaplarının verdiği zarar  Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boğa, çocuklardan, yetişkin mantığına göre çizilmiş, içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesinin sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntem olduğunu vurgulayarak, 'Bu türlü resimler çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür' dedi.
  Boğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitimde yaygın olarak kullanılan resim boyamanın, sanat eğitimi açısından doğru olmadığını söyledi.

  Çocuktan, verilen resmi kenarlarını taşırmadan boyamasının istenmesinin çocuğun kas gelişimine, renkleri tanımasına, boyama yeteneğinin gelişmesine katkısı olabileceğini ancak sanat eğitimi açısından hatalı olduğunu ifade eden Boğa, yetişkin mantığı ile hazırlanan şekillerin çocukların dünyası ile uyumlu olmadığının altını çizdi.

  Resim boyama ile çocukların kendilerini ifade etme imkanlarının kısıtlanmış olduğunu vurgulayan Boğa, şunları kaydetti:

  'Çocuklardan yetişkin mantığına göre çizilmiş içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesi sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntemdir. Resim boyama, çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür, geriye ket vurur. Onun için bu tür resimleri çocuklara vermek ve boyamalarını istemek yanlıştır. Resim boyama çocukların kendilerini serbest ifade etme imkanlarını kısıtlamış oluyor. Dil nasıl bir anlatım aracı ise sanat da bir anlatım aracıdır. Onun için çocuğun kendini anlatması, çocuğun yaratıcılığını kullanması gerekiyor. O sanatsal etkinlik içinde tasarımın kendisine ait olması gerekiyor. Tasarım yetişkin mantığına göre yapılınca çocuk da yetişkin mantığı ile tasarlanmış olan bu yapıyı kavrayamıyor. Çocuk resimlerinde mantık aranmaz, mantık yoktur.'

  'TASARIMA, ZEKAYA DAYALI ÇALIŞMALAR YAPTIRMALI'

  Çocukların duygu, düşüncelerini, heyecanlarını anlatmak istediklerinde, bunu dışa vurumcu anlatımla ifade ettiklerini belirten Boğa, 'Sezgilerine dayalı olarak anlatırlar. 'Şunu yapın' demek değil de bir konu üzerinde onları düşündürerek resim yapmalarına sevk etmek gerekiyor. Tasarıma, zekaya dayalı çalışmalar yaptırmak gerekiyor'dedi.

  Boğa, sanat eğitiminin kişinin yaratıcılığını ortaya çıkarıp, en üst seviyeye kadar geliştirmeyi amaçladığını belirterek, 'Sanat eğitimi çocuğun kendini anlatmasına imkan veren bir alan demektir. Resim bu alanlardan bir tanesidir. Resim bir anlatım aracı olduğuna göre o zaman çocuğun kendini ifade etmesi beklenirken, çocuk mantığına uygun olmayan, yetişkin mantığı ile hazırlanmış resmi vermek doğru değil' diye konuştu.

  Çocuğun görsel algısının soyut mantıkla birleşerek sanatsal davranışa dönüşmesinin, 12-13 yaşlarından itibaren başladığına işaret eden Boğa, sanat eğitimcisinin alternatif sunarak, doğrular göstererek, bunların içinden çocuğun kendisinin seçim yapmasını sağlaması gerektiğini söyledi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boyama Kitabı Zarar Forum Tarih
Boyama Kitabı-900 Disney Karakteri Okul Öncesi Eğitim 7 Haziran 2009
Çocuklar için boyama kitabı-pdf(Araba resimleri) Okul Öncesi Eğitim 11 Nisan 2009
Çocuklar İçin Boyama Kitabı Resimleri Karışık Okul Öncesi Eğitim 28 Şubat 2009
Çocuklar için Çok Güzel Boyama Kitabı Çocuk Oyunları 8 Ocak 2009
Çocuklar için yüzlerce boyama kitabı indir Okul Öncesi Eğitim 7 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş