Boyacılar Köyü Göynük Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Boyacılar Köyü Göynük Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göynük Boyacılar Köyü - Boyacılar Köyü Hakkında - Boyacılar Köyü Tanıtımı - Boyacılar Köyü Resimleri
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi yoktur. Ancak yöredeki bazı köylerle birlikte halen dini bayramların ikinci ve üçüncü günleri tüm köylü ve misafirler, köylünün getirdiği yemekleri köy odasında hep birlikte yerler. Bunlardan akşam yemeği pilav ve komposto veya ayran şeklinde verilir. Ramazan ayı boyunca her iftar akşam saatlerinde tüm erkekler bir evde toplanıp iftar ederler. Ertesi gün aynı ev bu sefer kadınları misafir eder. Ve ramazan bitinceye kadar bu başka evlerde böylece devam eder. Bu da göstermektedir ki köyde birçok yerin aksine insanlar arası sıcak ilişkiler devam etmektedir. Büyük kırgınlıklar yaşanmamaktadır. Boyacılar için söylenebilecek en önemli şey belki de şu olabilir. Köy derneği-heyeti hala aktif olarak çalışmakta, köy içerisinde veya köyü ilgilendiren konularda gerekirse köylünün tamamının katılımını sağlayarak toplantılar yapıp alınan karararın takipçisi olunmaktadır. Karara varıldıktan sonra muhalefet mantığı ortadan kalkmaktadır. Ayrıca her yıl yaz mevsimi başlarken Hacet Bayramı adıyla yağmur duasına çıkılır. Bu arada kazanlar dolusu pilav ve ayran hep birlikte yenir. Son zamanlarda pilav ve ayrana yemek de eklenmeye başlamıştır.

  En yaygın yöresel yemekleri, buğday çimlendirilerek yapılan ve Uğut olarak tabir edilen tatlısı, peynirin kavrulmasıyla elde edilen yöreye has Hoşmerim ("Höşmelim" diye tabir edilir), Kol Böreği, ekmek fırınında pişirilen doğal Kabak ve ve yöresel usulle yapılan Mantıdır.

  Tarım ve hayvancılık yapılan köy halkı oldukça misafirseverdir.

  Köy Muhtarı: HAYRETTİN DUMAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 374 456 70 30


  Coğrafya

  Bolu iline 132 km, Göynük ilçesine 32 km uzaklıktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aynı zamanda faaliyete geçmemiş, fakat yapımı tamamlanmış olan üç katlı, değirmen olarak tasarlanan bir binası bulunmaktadır.  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş