Boy Uzaması İçin Neler Yapılabilir ?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Boy Uzaması İçin Neler Yapılabilir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boy Uzaması İçin Neler Yapıla Bilir ?

  BOyun uzunluğu önce genetik olarak gerçekleşir eğer ailenizin boylarıda kısaysa bu sizde genetik bir oluşumdur.

  En uygun beslenme tarzı, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması. Sağlıklı bir gebelik sonunda genellikle kız çocukları 48 cm, erkek çocukları 50 cm boyunda doğuyor ve süratle uzamaya devam ediyorlar. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller. Fakat "bu vitamin ve mineraller ne kadar fazla alınırsa boy o kadar uzun olur" diye düşünmemek gerekir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.

  Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Çiğ yenebilecek sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca pişirilmeden yedirilmesi gerekiyor. Her türlü katı gıdayı alabilen çocuklarda ek vitamin takviyesine gerek olmuyor. Alınan ek vitaminlerin boy uzamasına bir katkısı bulunmuyor.
  Gereğinden fazla alınan protein ve kalori de boyu uzatmıyor.

  Beslenme yetersizliği boy kısalığı nedenlerinin başında gelir hatta en önemlisidir. Yiyecekler boy uzamasında ne ölçüde etkilidir ya da bir etkisi var mıdır? Evet kesinlikle vardır hatta gıdaların boya etkisi hamilelik döneminde başlar. Çocuğun normal boylu olabilmesi için anne sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, hamilelik döneminde diyet uygulayacaksa bu diyet çok sıkı olmamalı hatta kilo vermek için çalışmamalıdır. Ayrıca fazla alınacak kiloların da gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesini engelleyebileceği unutulmamalıdır.


  Çocukluk döneminde iyi bir gelişim için uyku çok önemlidir. Düzenli uykunun, zihinsel ve fiziksel gelişim için önemi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzaması İçin Neler Forum Tarih
Saçların Çabuk Uzaması İçin Doğal Yöntemler Nelerdir ? Güzellik & Bakım 29 Aralık 2010
Saçların Çabuk Uzaması İçin Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler 8 Haziran 2010
Saçlarımın Uzaması için ne yapabilirim Diyenler - Saçları Uzatan Bitki Entele Otu Güzellik & Bakım 7 Ekim 2008
1.Dünya Savaşının Uzamasının Nedeni Nedir Tarihi Bilgiler 4 Ağustos 2011
Boy Uzamasını Engelleyen Gıdalar Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 3 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş