Boy Nasıl Uzar - Boy Uzaması

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Boy Nasıl Uzar - Boy Uzaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boy Nasıl Uzar - Boy Uzaması


  Normal boy grafiğinde en kısa %3'lük kısma giren kişiler, tıbben kısa boylu olarak kabul edilip incelemeye alınıyor. Boy kısalığına sebep olan bir hastalık varsa, bu sebebin tedavisiyle normal boya ulaşmak mümkün olabiliyor. Ancak bu tür kısalar, doktora müracaat eden kısaların sadece %10-20'sini oluşturuyor. Bu kişilerin boy kısalığının erken teşhisi önemli. Bu nedenla ailelerin oldukça iyi bir gözlemci olmaları gerekiyor. Gelişme çağında kısalmayan pantolonlar ve küçülmeyen ayakkabıları alarm işareti olarak kabul etmek gerekiyor.

  Kısa boyluların %80'inde altta yatan bir hastalık ya da sebep bulunamıyor. Bunların bir kısmı yani yapısal kısalar, kendiliğinden normal boya ulaşırken, genetik kısa olarak adlandırılan diğerleriyse kısa olarak kalıyor.
  Sebebi bilinemeyen boy kısalıklarında alınması gereken önlemler çocukluk çağında başlasa da sağlıklı beslenmesine ve düzenli spor yapılmasına rağmen bu kişiler genetik olarak belirlenen boylarını 5 - 10 cm'den fazla aşamıyorlar. Yani bu kişilerin yaptıkları şeylerle (spor, ilaçlar) boylarını daha fazla uzatmaları maalesef mümkün olmuyor.

  Beslenme, düzenli spor, uyku ve huzurlu ortam özellikle erken çocukluk ve ergenlik döneminde etkili. Kemik gelişiminin tamamlandığı ergenlik bitiminden sonra ne yapılırsa yapılsın boyu 5 cm bile uzatmak mümkün değil. En fazla 1 - 2 cm'lik uzama sağlanabiliyor.

  Sonuç olarak, boy kısalığında genetik yapı oldukça etkili olsa da, kısalığa sebep olan unsurların belirlenmesi, sağlıklı beslenme, spor ve düzenli yaşam sayesinde ideal boya ulaşmak veya en azından belirlenmiş boyun bir miktar üzerine çıkmak mümkün.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nasıl Uzar Uzaması Forum Tarih
Kirpikler Nasıl Uzar - Kirpik Uzatma Yöntemleri Güzellik & Bakım 30 Mart 2011
Boya fırçalarının ömrü nasıl uzar? El Sanatları 14 Mart 2009
Matbaanın icadından önce kitaplar nasıl çoğaltılırdı kısaca Sorular ve Cevaplar Dün 22:40
Abdest neden nasıl alınır kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Asurluların çeşitli bölgelerde ticaret kolonileri kurmaları sosyal yaşantılarını nasıl etkiledi kısa Tarihi Bilgiler 6 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş