Boy kısalığı neden kaynaklanır?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Boy kısalığı neden kaynaklanır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorun anne karnında başlıyor...


  [​IMG]Boy kısalığı sorunu anne karnında başlar. Yeterli beslenemeyen anne adayları bebeğin de gelişimini olumsuz etkiler. Doğumdan sonra ise bebeğin dengeli beslenmemesi, sevgi ortamında bulunmaması boy kısalığını etkileyen faktörlerdendir. Büyüme hormonlarındaki eksiklik de boy kısalığının en önemli sebebini oluşturur. Bebeğin gelişimi ve boyu doktor tarafından düzenli takip altında olmalıdır.
  Çocuklarda büyüme ve gelişme her yaş grubunda, kız ve erkek cinsiyette farklılıklar gösterir. Büyüme geriliği, çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyümeyi göstermemesi olarak tanımlanabilir.
  Büyüme geriliğinin nedenleri nelerdir?
  Annenin sağlık durumu, beslenmesi, hastalıkları, doğumdan sonra ise büyümeyi etkileyen faktörler etkilidir. Doğumdan sonraki ilk 2 yaşta çocuğun dengeli beslenmesi, hastalıklardan korunması ve sevgi ortamında büyütülmesi de çok önemlidir. Bununla birlikte büyümeyi sağlayan birtakım hormonlar vardır ki; bunların en önemlisi 'büyüme hormonu'dur.
  Büyüme nasıl takip edilir? Standart değerler nelerdir?
  Büyümenin değerlendirilmesinde, yalnızca boyun ölçülmesi yeterli değildir. Boy uzunluğu ve boy uzama hızı, vücut ağırlığı ve ağırlık artış hızı, baş çevresi ve baş çevresindeki artış hızı ve vücut bölümlerinin birbirlerine oranı bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Her çocuğun anne ve baba boylarına göre genetik potansiyeli değerlendirilmeli, ülkeler arasındaki farklılıklar unutulmamalı.
  Büyüme hormonu eksikliği teşhisi nasıl konulur?
  Anormal boy kısalığı olan ve boy uzaması yaşına ve cinsiyetine göre geri olan çocuklarda, mevcut durumu açıklayacak bir hastalığı yoksa (böbrek, kalp, karaciğer hastalığı gibi) büyüme hormon eksikliği akla gelmelidir. Tanıyı kesinleştirmek amacı ile bazı özel testler yapılarak; büyüme hormonu ve büyüme faktörlerinin serumdaki düzeylerine bakılmalı, hormon eksikliği tespit edilmişse tedaviye başlanmalıdır.
  Beslenmeden kaynaklanan sorunlar var mıdır?
  Sosyoekonomik düzeyi iyi olan ülkelerde beslenme bozukluğuna bağlı büyüme gerilikleri çok az görülürken, ülkemizdeki büyüme geriliklerinin önemli bir kısmı beslenme yetersizlikleri sonucu ortaya çıkmaktadır.
  Hamilelikte sigara ve alkol kullanımının etkisi var mıdır?
  Sigara ve alkol kullanımı, bebeği etkiler. Bu bebeklerin maalesef, yüzde 10-15 kadarı normal büyümeyi yakalayamaz. Yaşamlarında; şişmanlık, erken kıllanma, şeker hastalığı, tansiyon yükselmesi gibi ek birtakım riskler de oluşur.
  Büyüme geriliği tedavisi ne kadar süre uygulanabilir?
  Tedavi olan kızlarda, boy 1.55 cm, erkeklerde ise 1.65 cm'ye ulaşınca yasal zorunluluk gereği tedavi sonlandırılır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çocuklarda Boy Kısalığının Nedenleri

  Çocuklar gelişim çağındayken yapılan küçük yanlışlar ileride büyük sorunlara neden olabiliyor...

  [​IMG]

  Isparta İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Süleyman Önal, okul çantasının ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini söyledi. Önal, ağır çantaların çocukta omurga eğriliğine neden olabileceğini belirtti.

  Öğrenci velilerini okul çantalarının ağırlığı konusunda uyaran Isparta İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Süleyman Önal, ağır çantaların bel ve sırt ağrılarına neden olduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin okula giderken kilolarca kitap ve defteri sırt çantalarında taşımak zorunda olduğunu belirten Dr. Önal, “Okul çantalarının ağırlığı ve yanlış taşıma yöntemleri sırtta ‘skolyoz’ dediğimiz eğriliklere neden olmaktadır. Skolyoz, omurganın arkadan bakıldığında ‘C’ veya ‘S’ şeklini almasıdır. Skolyoz, boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına ve psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenme de eklenince bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır” diye konuştu.

  Çantanın ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Önal, “Çantalar sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalıdır. 12 yaşından küçük çocukların en fazla 4, 12- 15 yaş arası çocukların ise 5 kilo ağırlığındaki çantaları taşımaları gerekir. Çantaların uzun süre taşınmamasına da dikkat edilmeli. Yapılan araştırmalara göre, ağır çanta yüzünden çocuklarda bel ağrısı görülme sıklığı yüzde 70'lere ulaşmıştır” dedi.

  Öğrencinin çantayı uzun süre taşımaması gerektiğini de belirten Dr. Önal, şunları söyledi:
  “Çantanın geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalı. Çanta her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalı. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı ve bel kemeri ile sabitleştirilmeli. Çanta ölçüleri ise çocuğa göre çok küçük ya da büyük olmamalı. Çocuğa mutlaka çantayı doğru kaldırma tekniği de öğretilmeli. Ağır çantalar dizden eğilerek kaldırılmalı ve daha çok tekerlekli sırt çantaları tercih edilmeli.”

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kısalığı neden kaynaklanır Forum Tarih
Boy kısalığının nedeni tiroit olabilir Genel Sağlık 18 Kasım 2009
Boy kısalığının nedenleri - Boy kısalığının Çeşitleri ve Dikkat edilmesi gereken Durumlar Genel Sağlık 12 Ocak 2009
Çocuklarda Boy Kısalığı Ve Büyüme Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Mart 2010
Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Kasım 2009
Büyüme Hormonu Eksikliğine Bağlı Boy Kısalığı - Boy Kısalığı - Büyüme Hormonu Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş