Boston'un en iyi kısa film ve belgeseli

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Boston'un en iyi kısa film ve belgeseli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boston'un en iyi kısa film ve belgeseli

  13. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen geleneksel belgesel ve kısa film yarışmasının sonuçları açıklandı.

  [​IMG]

  Yönetmen M. Cem Öztüfekçi'nin "Ayak Altında" filminden kare


  Festival komitesinden yapılan açıklamada, yarışmada en iyi kısa film ödülünü, yönetmen M. Cem Öztüfekçi'nin "Ayak Altında" ve yönetmen Faysal Soysal'ın "Kayıp Zaman Düşleri" filmlerinin paylaştıkları belirtildi.

  En iyi belgesel ödülünü, yönetmenliğini Nursel Doğan'ın yaptığı "Dışarısı Nasıl?" kazanırken, en iyi kısa film seyirci ödülünü, yönetmenliğini Mustafa Emin Büyükcoşkun'un yaptığı "Sardunya", en iyi belgesel seyirci ödülünü ise yönetmenliğini Fevzi Tanpınar'ın yaptığı "Kayıp Otobüs" aldı. Kayıp Otobüs belgeseli, dün New York'ta Türkevinde gösterilmişti.

  Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, yarışmayla genç yönetmenlerin yurtdışına açılmalarını teşvik etmeyi amaçladıklarını ve yarışmanın bir anlamda Türkiye'nin ABD'ye açılan bir penceresi olarak da değerlendirilebileceğini söyledi.

  Yarışma jürisinde Harvard Film Arşivi Başkanı Haden Guest, Denver Film Topluluğu Direktörü Bo Smith, Boston Phoenix gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough gibi film konusunda ABD'nin önemli isimlerinin yer almasının film çevrelerinde de yarışmanın saygınlığını artırdığına işaret eden Gömülü, bu nedenle yalnızca Türkiye'den değil ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, İngiltere, İran, Hollanda, Kanada, KKTC ve Norveç gibi farklı ülkelerden de
  başvurular aldıklarını ve yarışmanın giderek uluslararası bir nitelik kazanmaya başladığını bildirdi.

  Gömülü, sinema sanatının evrensel diliyle uluslararası bir diyaloğa öncülük etmekten de büyük gurur duyduklarını kaydetti.

  Yarışmaya katılan filmlerin sayısında ciddi bir artış olduğunu ve katılan filmlerin kalitesi nedeniyle Türk sinemasının geleceğinden çok umutlu olduklarını belirten Gömülü, tüm yönetmenleri ve yapımcıları, 2009 yılında yapılacak 14. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması'na katılmaya çağırdı. Yarışma başvurularının 20 Ocak 2009'da başlayacağı öğrenildi.

  Yarışma, Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Üniversitesi ve Harvard Film Arşivi'nin sinema salonlarında yapılıyor ve seyirciler de "En İyi Belgesel" ve "En İyi Kısa" filmini belirlemek için oy kullanabiliyorlar.

  1996 yılından beri düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, ABD'de yapılan ilk 1 ayı aşkın süreli kültür ve sanat festivali olma niteliğini taşıyor.

  Festival çerçevesinde "Anadolu'nun Renkleri" teması altında sergiler, konserler, belgesel ve kısa film yarışması düzenleniyor. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 2001 yılından bu yana her yıl mart-nisan aylarında Boston Türk Film Festivali de yapılıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boston'un kısa film Forum Tarih
Hangi vitamin eksikliğinde hangi hastalık meydana gelir kısaca Diyet Beslenme Pazar 19:59
Aminoasitlerin özellikleri maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar Pazar 19:57
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler Pazar 19:55
Necip Fazıl Kısakürek kişisel özellikleri kısaca Biyografi & Otobiyografi Pazar 19:55

Bu Sayfayı Paylaş