Bostancı Köyü Silopi Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bostancı Köyü Silopi Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bostancı köyü bilgileri - bostancı köyü tanıtım - bostancı köyü resimleri  Bostancı, Şırnak ilinin Silopi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi  Bostancı bide bostancının oyuncularıda iyi adımlarla ilerliyorlar köylüler arazinin bir kısmını sulayabilirlermiş.Toprağının üçte ikisi alüviyal verimli topraklardandır.Geçmişte karpuzu ve bal kabağı ile meşhurdu.Şİmdi toprağının tamamı açılan sundaj ve dalgıçlarla sulanıyor.Köy,Nehrin eski yatağında kurulduğundan zaman zaman nehir taşkınlarına maruz kalabiliyor.Köyün civardaki değişik alanlara sel baskınlarından dolayı taşındığı aşikardır.Köyün daha önce sel baskınlarından dolayı taşındığı civardaki bölgelerin ismi sırası ile şöyledir:xırbé cesı( cesı harabeleri),serdepa,mékerem,çepera Cehver(Cehver'in Siperi),şkefta keti(kırık mağara)gibi değişik isimlerle anılır.En son Rihani denilen yerde köy kurulmuş ki tam isabetli bir isim almıştır.

  Köylüler daha önce karpuz ,bal kabağı gibi ürünler

  yetiştirerek başlıca geçim kanağı teşkil etmiştir.Örneğin karpuz ve kabağı odunla, buğdayla ,peynirle hatta diğer meyvelerle takas ederlerdi.

  En son sel de devlet köylüye 144(yüzkırkdört)konut

  inşa etmiştir(1988-1989).Şimdi köy iki mahallelidir.Eski Rihani ve yeni Rihani.Yeni Rihani'ye şimdi "Konut" da denilmektedir.

  Köyün üç mezrası vardır.Basron,Sufisalim ve

  Mağara yerleşim birimleri köyün mezralarıdır.

  Köy bu nedenle hem Suriye hem de Irak'a komşudur.

  Bir yanından Dicle Öbür yanından Hezil çayı akmaktadır.Köye 1986 dan beri elektrik gelmiştir. 1987 lerde telefon muhtarın evinde vardı.Şu an yaklaşık 70-80 evde telefon vardır.Bazı evlere ve Okula 2008 de internet de çekilmiştir.
  Kültür

  Köyün geneleği damat tarafı 3 gün 2 gece boyunca düğünleri olur .başlık parası kız ihtiyaçları(çeyiz) karşılansın diye kız tarafına verilir. küçükte olsa töreleri vardır. önceleri hayvan otlatırlarken sonraları tarım(pamuk, buğday, arpa, karpuz, mısır) ve habur sınır kapısından kamyonla uluslararası ticarete yönelmişleridir. hemen hemen tüm paralarını sınır ticareti yapmak için motorlu taşıt (gelede kamyon)almak için harcayan köy sakinleri sınır kapısının iyi işlemeyişi yüzünden zor durumda kalmıştır. köyün genel bir söz sahibi yoktur, ağalık yoktur, ama saygın kişiler vardır. Bunlar da genelde köyün yaşlılarıdır... Köyde bazı insanlar sigara mazot benzin kaçakcılığından yakalanmışlardır (ıraktan getirmişken) köyün nüfusu su anda 2000 aşmıstır ama köyden sehre göçler olduğu için nüfusun 3000 olması kirken su anda sadece 2000 silopiye 8ekiden 12km uzaklıktadır bunun nedenni silopinin git gide genişlemesidir) yerel secimlerde su ana kadar 1990:dep 1995:dep 2000:dehap 2005:hadep(dehapken 2003te hadep olur) 2009:dtp 2010:dtp (değiştirilerek bdp(barış ve demokrasi partisi)) Buda seçimlerde büyük bir paya sahip olduğunu gösterir
  Coğrafya
  şırnak, 87km silopi, 8km cizre, 20km

  ilçe ve ile olan uzaklığını görüdünüz..

  köy eskiden asağıdayken su baskınından sonra insanlar evlerini biraz daha yukarı cıkarır ve 1 tepenin üzerine yaklaşık 89 konut devlet tarafından onlara armağan edilir ve bostancılarda evlerinin biraz daha yukarısı 1 tepenin üzerine yapılır köyde 2008 yılında büyük bir yangın cıkar bu yangıdanköylü bazı toprakları yanar .... köy düz arazilere sahip dicle nehrinin yannında bulunur merkeze yakındır
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2980
  2000 1501
  1997 1560
  Ekonomi

  köyün ekonomisi su anlık mısır pamuk ve vesayre hayvan otlatılması köyün %70 inek inek %30 u tavuk IRAKLA ULUSLARARASI TİCARET TARIM
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1987:? 1999:? 2000:? 2001:abdulsamet ergin 2002-2010:abdulsamet ergin
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bostancı Köyü Silopi Forum Tarih
Bostancık Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Bostancık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Bostancı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Bostancık Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Bostancılı Köyü Merkez Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş