Bosna'nın Onur Mücadelesi Kitaplaştı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bosna'nın Onur Mücadelesi Kitaplaştı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bosna'nın Onur Mücadelesi Kitaplaştı

  [​IMG]

  Bosna’nın onur mücadelesi kitaplaştı

  Bosna’nın efsanevi lideri Aliya'nın dava arkadaşı Ömer Behmen, Genç Müslümanlar hareketinin dünü ve bugününü anlattı. Kitap belgesel bir şahitlik niteliğinde...


  Bosna’nın efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç’in dava arkadaşı Ömer Behmen, Bosna Genç Müslümanlar (Mladi Muslumani) hareketinin dünü ve bugününü anlattı.
  Ant Kreatif Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırılan kitap Amira Yarar ve Nevzat Akkuş tarafından Boşnakça’dan Türkçe’ye çevrildi.

  [​IMG]

  Bosna Destanının tek kahramanı Aliya İzetbegoviç değil elbette. Rahmetli Aliya'nın en yakın arkadaşlarından Ömer Behmen'nin Genç Müslümanlar Teşkilatı'nı anlattığı kitabı dilimize kazandırıldı. Ömer Behmen, işgalci Sırpların Bosna-Hersek'te gerçekleştirdikleri soykırıma karşı direnişi örgütleyen olan, Genç Müslümanlar hareketine 1943 yılında Mostar'da katılmıştı.
  1948 yılında Sarajevo'ya gelen Ömer Behmen Genç Müslüman hareketinin genel merkezinde çalışmaya başlayan, Eylül 1949'da tutuklanan Behmen Mostar'daki yargılama sonrasında 20 yıl cebri çalışma cezasına mahkûm edildi ve 17 yılını Aliya ile beraber Yugoslav hapishanelerinde geçirdi. Aliya İzzetbegoviç'in kurucusu olduğu SDA'nın (Demokratik Eylem Partisi) kurucuları arasında yer alan Behmen'in kitabı Bosna mücadelesine ilk elden bir kaynak niteliği taşıyor. "Cemaat, Edep, Şura, Amel: dört temel prensibimizdi. Dervişler çok güzel, zikir sayesinde Allah ile olan bağlarını koruyorlar ama etraflarına faydaları yok. Biz elle ortaya birşeyler koyabilen cemaat istiyoruz. Gece isteyen ibadetini yapacak ama gündüzleri diğer Müslümanlar için çalışacaklar. Şuan dünyanın en zenginleri ve en fakirleri Müslümanlar. Arap şeyhlerimizin çoğu paralarını bankalara yatırıyorlar. Türkiye yatırımlarını Avrupa'dan bekliyor ama bu yatırımların sahipleri yine Avrupalılar." diyen Ömer Behmen'den öğreneceğimiz çok şey var.
  Genç Müslümanlar hareketi, Dünya İslami hareketleri ile Avrupa kültür havzasının kesiştiği, Kur'an merkezli bir bilinçlenme çabası olmakla birlikte, Bosna halkının özgürlük mücadelesinin de bayraktarı olmuş bir hareket olarak yakın tarihe ışık tutuyor.
  Genç Müslümanlar 1939-2005,
  Ömer Behmen, Ter: Nevzat Akkuş, Amira Yarar,
  Ant Kreatif Yayınları, 288 Sayfa.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bosna'nın Onur Mücadelesi Forum Tarih
Saraybosna'nın Çellisti - Steven Galloway Kitap, Resim ve Dergi 17 Şubat 2010
Kızılay niçin insanlık onurumuzdur kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 22 Ocak 2017
Onur Mete Bu Aşktan Gidiyorum Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 14 Mayıs 2012
Onur Mete Gidebilirsen Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 14 Mayıs 2012
Onur Tuna Resimleri Sanatçı-Ünlü Resimleri 28 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş