Boncuğu şeffaf Cam Ile Kaplama Tekniği (encasing)

'Hobiler Ve Videolar' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Boncuğu şeffaf Cam Ile Kaplama Tekniği (encasing) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  ŞEFFAF CAM İLE KAPLAMA TEKNİĞİ


  Bu yazı, boncuğu şeffaf cam ile kaplama tekniği üzerine olacak, yani Encasing. Çiçek desenli boncukları sevenler, boncuklara derinlik hissi vermek isteyenler, bu yazıyı kaçırmasınlar.

  Kaplama tekniği, altta kalan temel boncuğun (Basic Bead), alttaki deseni görmemize izin verecek transparan bir renkle kaplanmasi suretiyle uygulanır. Kaplamak için açık transparan renkler, özellikle şeffaf transparan en çok tercih edilen cam çubuklardır.

  Örneğimizde küçük koyu renkte bir boncuğu şeffaf cam ile kaplayacağız.
  Ufak bir temel boncuk yapıyoruz, boncuğun rengi siyah ya da koyu transparan bir renk olabilir, örneğin koyu kobalt mavisi ya da koyu mor/ametist.
  [​IMG]

  Yapmis olduğumuz küçük boncuğun soğumamasi için, onu arada sırada ateşe sokup çıkaracağız, her tarafının aynı ısıyı almasını sağlamak için ise mandrelimizi devamlı / aynı hızda çeviriyor olmamız gerekiyor. Bunun için benim tercih ettiğim yöntem, mandreli ve boncuğu ateşin hemen altinda tutarak, ısının boncuğu yalayıp gecmesine izin vermek, tabii mandreli çevirmeye devam ederek .

  Boncuğumuzu sıcak tutarken bir yandan da şeffaf çubuğumuzun ucunu eritip küçük boncuğumuzun 1,5 katı büyüklükte bir top oluşturmaya başlıyoruz, önemli olan bu topu çubuğun ucunda tutmak ve kontrol etmek.

  Püf nokta, temel/ koyu renkteki boncuğu sıcak tutmamiz ama eriyik hale getirmememiz, aksi takdirde üstüne şeffaf camı uyguladığımızda alttaki temel boncuğun şekli ve deseni bozulur, biz ise o boncuğu varolan seklinde tutup üstünü şeffaf ile kaplamak istiyoruz.

  Yeterli miktarda erimiş olan şeffaf camı temel boncuğumuzun üzerine- boncuğu enine ortalayacak, ekvatorundan geçecek sekilde- bırakıp,mandrelimizi çevirmeye başlıyoruz, böylece alttaki boncuğun her yeri şeffaf cam ile kaplanıyor.

  [​IMG]


  Başladığımız noktaya yani şeffaf camın alttaki boncuk üzerine ilk temas ettiği noktaya geldiğimizde şeffaf çubuğa ısı verip, ucunu incelterek yavasça koparıyoruz.
  Artık boncuğumuzun tamamı şeffaf kaplandı.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Bundan sonra ateşin boncuğun yanlarına gelmesini saglayacağız, bir sağ yanını ateşe çevirip ısıtacağız, bir sol yanını, böylece şeffaf cam kenarlara dogru kendini boncuğun her tarafina bırakacak. Sonra ortaya ısı vereceğiz, her tarafının eşit şekilde şeffaf cam ile kaplandığından emin olana kadar bunu tekrarlayacağız: saga-sola-ortaya.

  [​IMG]


  İşte ortaya çıkan cikan boncuk….Tabii biraz daha sogumasini bekledikten sonar servis yapilabilir

  Kolay gelsin…
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boncuğu şeffaf Kaplama Forum Tarih
Dünyanın Nazar Boncuğu Meke Krater Gölü Dünya Ülkeleri - Resimleri 7 Aralık 2011
Cüneyt Tek Nazar Boncuğu şarkı sözü Yerli şarkı sözleri 24 Mayıs 2011
rüyada nazar boncuğu görmek Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011
Cüneyt Tek Nazar Boncuğu Albümü 2011 Albüm Tanıtımları 22 Nisan 2011
Cüneyt Tek Nazar Boncuğu Şarkısı Yerli şarkı sözleri 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş