Bombardıman Böceği Hakkında - Bombardıman Böceği Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda DeMSaL tarafından 30 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bombardıman Böceği Hakkında - Bombardıman Böceği Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bombardıman Böceği - Bombardıman Böceği Hakkında - Bombardıman Böceği Resimleri - Bombardıman Böceği  Sahip olduğı ilginç savunma mekanizması yüzünden belgesellere sıkça konu olan bombardıman böceğini tanıyoruz.
  Bombardıman böceğinin gövdesinin ucunda dışarıya açılan çok özel salgı bezleri bulunur. Bu bezlerin her birinde iki küçük odacık vardır. İç taraftaki odacıkta hidrokinin, hidrojen peroksit ve bazı tepkimeyi engelleyici kimyasallar bulunur. Dış odacıkta tepkimeyi başlatıcı enzimler vardır. Böcek tehlike hissettiği zaman iç odacıktaki kimyasalları dış odacığa akarır. Bu maddeler birleşince patlamaya benzer bir tepkime oluşur ve kinon 120C ısıdaki tahriş edici kimyasal, büyük bir hızla püskürtülür. Bombardıman böceğinin bu korkunç silahıyla yüzyüze gelen bir düşmanın kaçmaması imkansızdır.

  Böcekteki bu mükemmel sistemin tesadüflerle oluşması mümküm değildir. Biraraya geldiklerinde patlayan bu kimyasallar özel odacıklarda ayrı tutulurlar ve ancak saldırı anında birleştirilirler. Burada yüksek bir kimya bilgisinin ve usta bir tasarımın olduğu açıktır. Yani, bu sistem ancak yaratılışın ürünü olabilir.
  Böyle bir sistem kademeli evrimle asla oluşamaz. Çünkü sistemin çalışması için tüm parçaların aynı anda eksiksiz varolması gerekmektedir. Diğer yandan böceğin anatomik yapısınında sistemin böceğe zarar vermeyeceği şekilde tasarlanmış olması gereklidir. Aksi takdirde küçük bir aksaklık böceğin yanarak yada patlayarak ölmesine neden olacaktır.

  [​IMG]

  Biz böceğimizden bahsedelim. Bombardıman böceği düşmanlarını adeta bombaladığı için bu ismi almıştır. Böceğin ingilizce ismi de aynı anlama gelmekte.
  Arkasında bulunan açıklıktan asitli ve kaynar bir sıvı fışkırtan bombardıman böceği çoğu düşmanını pişman edecek kadar güçlü bir kimyasala sahiptir.
  Hidrojen peroksit ve hidrokinon karışımı bir kimyasal olan bu silah dışarıya büyük bir basınçla fışkırır. Dışarı çıkan kimyasallar püskürme esnasında birleşir ve sıcaklık artışı 120 santigrat dereceye kadar ulaşır. Böcek bu sayede yüksek sıcaklıktan etkilenmemiş olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bombardıman Böceği Hakkında Forum Tarih
Ümraniye'de bombardıman! Beşiktaş 17 Şubat 2010
Bombardıman! Fenerbahçe 13 Şubat 2010
Geç Dönem Ağır Bombardıman (Ay Tufanı) Uzay ve Gökyüzü 23 Ocak 2010
Sukhoi Su-34 Tanıtım Resimleri Taktik bombardıman/Tactical bomber Hava ve Deniz Taşıtları 23 Aralık 2008
McDonnell-Douglas F-15 "Eagle" Av/Bombardıman Uçağı Bilgiler Hava ve Deniz Taşıtları 20 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş